خانه > نقد و بررسي > چند عادت بد ایرانی‌ها در استادیوم‌های ورزشی فوتبال

چند عادت بد ایرانی‌ها در استادیوم‌های ورزشی فوتبال

استادیوم‌های ورزشی از زمانی که ایجاد شدند، محلی بودند برای تماشای مسابقات ورزشی و تخلیه هیجاناتی که از طریق تلویزیون قابل انتقال نیست. در استادیوم‌ها، مردم از هر قشر و سطح فرهنگی جمع می‌شوند تا به تشویق تیم محبوب خود بپردازند و در اکثر کشورهای دنیا، شیوه تشویق و رفتارهای در استادیوم با کمی تفاوت، یکسان است. متاسفانه در استادیوم‌های ورزشی ایران مردم یک سری از کارها را انجام می‌دهند که برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و همین رفتارها باعث می‌شود که بسیاری از افراد، اولین تجربه استادیوم خود را به آخرین آن تبدیل کرده و دیگر به سمت استادیوم و تشویق تیم محبوب خوب نیایند. ما در این مطلب، به بررسی شاخص‌ترین عادات بدی ایرانی‌ها در استادیوم‌های ورزشی فوتبال می‌پردازیم که نمونه بارز این رفتارها را می‌توان در استادیوم بزرگ آزادی یافت!
 

۱- فحش؛ تخلیه هیجان و استرس

اگر از کسانی که یکبار به استادیوم آمده‌اند و شدیدا از فضای آن گله داشته‌اند، بپرسید که چرا و از چه بابت ناراحت هستند، قطعا اولین جواب هر یک از آنها، فحش‌ها و ناسزاهایی است که در استادیوم‌ها داده می‌شود. بسیاری از افراد که با کودکان خود به استادیوم‌های ورزشی فوتبال می‌آیند، با خود عهد می‌کنند که دیگر به این استادیوم‌ها سر نزنند چون کودک آنها در همان چند دقیقه اول شروع بازی می‌تواند دایرة المعارف فحش‌های روز شود و این امر هرگز خوشایند والدین آنها نخواهد بود. فحش‌هایی که در طول بازی داده می شود رابطه مستقیمی با نتیجه بازی دارد و اگر مردم طرفدار یک تیمی باشند که نتیجه را واگذار کرده است، برای تخلیه فشار خود نیز هر چه در دهان دارند، بازگو می‌کنند.

۲- راه رفتن در بین صندلی‌ها

اگر یکبار به استادیوم‌های ورزشی فوتبال رفته باشید، در همان ابتدای نشستن بر روی صندلی، با یک صندلی پلاستیکی پر از خاک مواجه می‌شوید که علاوه بر بار‌ش‌های باران و طوفان‌هایی که شده‌ و آن را به این شکل در آورده، راه رفتن تماشاگران بر روی صندلی‌ها یا ایستادن بر روی آنها در هنگامی که تیم مورد علاقه گل می‌زند، در خاکی و کثیف شدن آن بی تاثیر نمی‌باشد. قبل از رفتن به استادیوم‌ها باید مقادیری دستمال مرطوب داشته باشید تا تمامی لباس و وجودتان خاکی نشود، وگرنه گروهی برای نظافت و انجام چنین کارهایی وجود ندارد چون بسیار هزینه بردار است!

۳- مزاحمت افراد اطراف

اصولا کسانی که در اطراف شما نشسته‌اند باید فعالیت مفیدی داشته باشند و این کارها ممکن است برایتان خوشایند نباشد. به طور مثال ممکن است شخص پشت سری شما کفش خود را به لبه صندل شما بفشارد و از پشت لباستان را خاکی کند که با نگاه پی در پی شما و در صورتی که شخص مورد نظر با فرهنگ باشد و استرس بازی در اون رخنه نکرده باشد، دیگر این کار را تکرار نخواهد کرد. نفرات کناری و یا همان افراد پشت سری می‌توانند با تکان دادن پرچم‌های بزرگ خود در صورت شما، اسباب ناراحتی را نیز فراهم بیاورند که این کار هم ممکن است با تذکر دادن برطرف نشود و به هر صورتی باید تکان‌های این پرچم‌های بزرگ را تحمل کنید.

۴- دودهای معلق سیگار در فضا

از جمله عادات زشت و ناپسندی که در استادیوم‌ها دیده می شود، سیگار کشیدن تماشاگران اطراف هست. سیگار کشیدن در فضاهای عمومی و جایی مثل استادیوم که ده‌ها هزار نفر در آن با فاصله کمتر از ۱۰ سانتی متر در کنار هم نشسته‌اند‌، زیاد خوشایند نمی‌باشد و ممکن است در نزدیکی شما شخصی باشد که بیماری آسم داشته باشد، گرچه این بیماران ریسک کمتری می‌کنند و به استادیوم نمی‌آیند اما ممکن است افرادی از این قبیل وجود داشته باشند. بسیاری از افراد سیگار کشیدن خود را با فشار‌های بازی و استرس توجیه می‌کنند که مسلما جواب قانع کننده‌ای نیست.

۵- رها کردن زباله‌ها در استادیوم

فروش مواد خوراکی در استادیوم‌ها توسط دست‌فروش‌ها انجام می‌شود و آنها نیز تنها یک فروشنده ساده هستند و محصولات را از پیمانکار مخصوص استادیوم دریافت می‌کنند که بی کیفیت‌ترین محصولات را انتخاب کرده و برای عرضه با قیمت‌های گزاف در استادیوم‌ها، آماده می‌کند. در این بین افراد مختلف بعد از استفاده خوراکی‌ها، زباله‌ آنها را در محیط اطراف رها می‌کنند. با اینکه این زباله‌ها به در اکثر مواقع توسط کارگران استادیوم جمع می‌شود اما همین یک عادت ناپسند است که در بسیاری از مواقع دیده می شود و تماشاگران به آن توجه خاصی ندارند.

۶- واکنش با باخت تیم 

بسیاری از افراد تا قبل از تمام شدن بازی آرام هستند و به همان فحش‌های میانه بازی رضایت می‌دهند اما با باختن تیم محبوب‌شان ممکن است رفتارهایی از آنها سر بزنید که بسیار مخاطره‌آمیز است و ممکن است منجر به مجروح شدن افراد شود. این رفتارها می تواند تخریب صندلی‌ها و پرتاب آنها به سمت پایین باشد و یا پرتاب سنگ که از مجموعه دیوارها و ستون‌ها فرسوده کنده شده و قابل جدا شدن بوده است. افرادی بسیاری در سال‌های گذشته به خاطر همین اعمال، مجروح شده‌اند که امروز این واکنش‌ها خطرناک از سمت تماشاگران کمتر شده است.

 

Related posts:

 1. با بزرگترین ورزشگاه‌های جهان آشنا شوید
 1. ۲۲ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۵ | #1

  من که یک بار رفتم دیگه نرفتم آدم یاد باغ وحش می افته

 2. ali
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۳:۴۰ | #2

  قابل توجه تماشگران تراکتور سازی که هر جا رفته اند حاشیه درست کردند

 3. kojak
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۷:۱۰ | #3

  تا به ایرانی جماعت بخوای فرهنگ یه چیزی رو یاد بدی هزار سال طول میکشه.البته نه همه.

 4. omid
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۹:۲۷ | #4

  قابل توجه اونهایی که چشم دیدن برد تیمهای شهرستانی رو ندارن با باخت تیم پایتخت همه امکانات تبلیغاتی رو بسیج میکنن که فقط تیم های شهرستانی رو بکوبنو بد رفتاری تماشاگرای پایتخت رو بپوشونن وفقط عکس العمل تماشاگرای شهرستانیو تو بوق وکرنا بکنن

 5. masoud
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۸ | #5

  hame jaye donya hamin joorie………

 6. mehdi
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۲:۴۴ | #6

  یاشاسین تراختور

  طرفداران تراختور با فرهنگترین طرفدار تو کل ایرانن. متاسفم برای اونای که تحمل دیدن پیشرفت این تیمها رو ندارن

 7. رضا
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۶:۰۶ | #7

  دوستی که گفته تراکتور حاشیه درست میکنه.
  اون فحش هایی که طرفداران سایر تیم ها میدهند طرفداران تراکتور اصلا نمیدن….
  من تبریز بازی تراکتورو دیدم کمترین فحشی داده نمیشه..
  فقط تیم را تشویق میکننند
  این تماشاگران سایر تیم هاست که با تحریک قومیتی تراکتورچی ها و فحش های آنچنانی باعث واکنش طرفداران تراکتور میشوند
  به نظر من کل اقوام غیر ترک ایران تحمل دیدن موفقیت تراکتور و حتی طرفداران تراکتورو ندارند ….
  انگار که ما ایرانی نیستیم
  متاسفم برای این کشوری که در آن زندگی میکنیم

 8. ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۷:۰۶ | #8

  هیچ‌گاه برای تماشای یک بازی به استادیوم نرفتم.
  از تلویزیون که وجناتشو رو می‌بینم، یه حسی بهم می‌گه چقدر خوبه که من اونجا نیستم…

 9. دانیال
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۸:۰۰ | #9

  دوستان عزیز بجای اینکه بیاید تقصیر رو گردن هم بندازید ، بیایید واسه فرهنگسازی درست و مناسب تبلیغ کنید
  بهتره که طرفداران این تیم ها برای انعکاس هرچه بهتر تیمشون تو رسانه ها هیجاناتشون رو کنترل کنند
  به امید آن روز…

 10. Sajjad
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۰ | #10

  سعی کنید به هیچ تیمی بی احترامی نکنید نباید کری خوانی تیم ها به این سایت بکشه
  مشکل در همه ورزشگاهامون هست
  از مدیر سایت می خوام وقتی کسی نام تیمی رو به عنوان مثال یاد می کنه و به تیمی بی احترامی میکنه نظرش ثبت نکنه ممنون

 11. noman
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۸ | #11

  آذربایجانن نفسی …..سندراجاخ بو قفسی ختم کلوم

 12. farhad
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۸ | #12

  @ali
  تماشاگران تراکتور سازی بهترین تماشگران هستند که تحفه تهرانی ها براشون یه کما برا تماشاگرا اون روز بازی با استقلال بود شرم اوره

 13. vahid
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۲ | #13

  جو ورزشگاههای ما خیلی بده.تایکی یه چیزی رو تکرار میکنه بقیه هم اون حرف یا فحشو تکرار میکنن بدون این که کمترین خجالتی بکشن.فرقی هم نمیکنه کجای ایران باشه توی همه شهرا هستن و جای تاسف داره بخدا……

 14. پویا
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۶ | #14

  تماشاچی های کل ایران همیننن هیچ فرقی بین استقلال و پرسپولیس و تراکتور و بقیه ی تیم ها نیست.ایرانی جماعت همینه . اینجا یه مطلب فرهنگی نوشته شده اومدن تو نظرات تراکتور تراکتور کردن.
  ایرانی ها فرهنگسازی روشون جواب نمیده الان چند ساله دارن فرهنگسازی میکنن هنوز جو استادیوم ها هیچ فرقی نکرده.میری بازی تیم ملی از نیمه ی دوم شروع میشه تشویق تیم های باشگاهی مخصوصا پرسپولیسیا.میخوان بازیکنای تیم ملی رو تشویق کنن اول بازیکنای تیم محبوبشونو تشویق میکنن بازیکنای تیم باشگاهی حریفشونو میزارن واسه اخر که طرفو تحقیر کنن بابا این تیم ملیه
  ایرانی فقط باید زور بالا سرش باشه اقایون فرهنگسازی به جایی نمیرسه با زور باید فرهنگسازی کنید.اخرشم به این نتیجه میرسید.

 15. علی
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۶ | #15

  شماهنوز اسم تیمتون رو نمی تونید بگید
  به تراکتور میگیند تراختور
  و تمام ناهنجاری ها تو ورزشگاه یادگار امام تبریز است

 16. داود
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۷ | #16

  این مورد سیگار کشیدن خیلی بد و عذاب آوره و من به همین خاطر دیگه به استادیوم نمیرم. من طرفدار تیم پرسپولیس هستم و خیلی دوست دارم برای تشویق این تیم به استادیوم بروم. اما به خاطر حجم زیاد دود سیگار در اطافم و مشکل تنفسی ام دیگر نمیروم. اخرین باری که به استادیوم رفتم نفرات جلویی ام داشتند کراک میکشیدند و من هم با خودم عهد کردم که دیگر استادیوم نروم.

 17. سجاد
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۴:۵۹ | #17

  دنیا فقط شاهین بوشهر

 18. اشکان
  ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۰:۳۰ | #18

  سلام.
  آقایون چرا دعوا میکنید
  همه ی تیم ها طرفدار بی فرهنگ هم دارن اما نباید به خاطر اون عده ی معدود یک تیم رو متهم کرد
  دوستان ترک زبان لطفا در جمعی که یک سری فارس و کلا همه ی اقوام وجود دارند به فارسی بنویسید تا ما هم بفهمیم چی می فرماید
  همین ترکی نوشتن ها توی این جمع ها باعث جدایی و دوری میشه.ما همه ایرانی هستیم باید با هم یکی باشم.

 19. admim
  ۲۵ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۵:۳۷ | #19

  فکرکنم تراکتور از تیم شهرت برده تا ته اونجات سوخته پس به قول محمود آب رابریز اونجایی که میسوزه

 20. ۲۵ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۱:۵۹ | #20

  طرفداران تراکتور با فرهنگ ترینن.داماشی های **** با انها چنان رفتار کردن که گویی دشمن هستن.ولی طرفداران تراکتور چیزی نکردند در حالی که قدرتشان ده ها برایر بیشتر از داماشی ها هست.یادمه استادم میگفت مردم تبریز در جوار با فرهنگ ترین مردم هستن. ولی الان ***** وارداتی زیاد شده.اذری هم نیستن.
  تهرانی ها در داربی فرهنگ خودشون رو نشون دادن در حالی که دو تیم تهرانی بودن به هم فحش هایی در حد لالیگا میدادن.اینست فرهنگ.اصلا ********** فرهنگ نداره خیلی تاسف باره؟!/// بخشی از کامنت به دلیل استفاده از کلمات نامناسب حذف شد؛ مدیر

 21. ۲۵ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۲:۰۳ | #21

  میخوان به تیراختور تراکتور بگیم؟؟!!

 22. ۲۵ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۲:۱۰ | #22

  چرا این کار هارو میکنیم بجای اینکه ایران رو اباد سازیم از همه لحاظ.به جای اینکه فرهنگ سازی کنیم.داریم به جون هم میوفتیم.نقطه ی ضعف ما رو پیدا کرده اند.چند نفری که خدا رو هم نمی شناسند در ورزشگاه جو رو به هم میریزه که تحفه دشمنانمان هستند.هر کی با با زبان خود با فرهنگ خود به تشویق تیم بپردازن.
  میدونین درخت رو از داخل کرم و انگل میخوره و اگه یک اشاره کنی سوراخ میشه ایرانم اونجوری کرده اند.ملتو به جون هم انداخته اند.

 23. ۲۵ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۲:۱۳ | #23

  چه خوبه روزی بیاد که همه ارام و ساکت تو ورزشگاه نشسته اند( مادختر ها هم باشیم)و تیمشون رو تشویق میکنند.دیگه سنگ پرتاب نکنند.فحش ندن.چاقو نکشن…چه خوب میشه مگه نه…

 24. ali
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۶:۵۱ | #24

  تراکتور سوراخهههههههههههههههههههههههههه

 25. حسین
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۷:۳۸ | #25

  اولا بگم که اگه ترکها کارخونه تراکتور سازی دارند و خودشون تولید می کنند و بهش می گن تراختور خوب پس اسمش تراختوره نه تراکتور …. دوما زنده باد شاهین بوشهر … سوما … سوما باز هم زنده باد شاهین بوشهر

 26. ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۳:۴۱ | #26

  فکر کنم یا فیلم هندی زیاد دیدید یا ورزشگاه های خارج از کشور رفتید.
  دانلود خونه dl69.goo.ir@پریسا

 27. HS70
  ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ در ۲۳:۵۵ | #27

  *** به تراکتور و طرفدارای ****/// بخشی از کامنت به دلیل استفاده از کلمات نامناسب و توهین به تیم، حدف شد؛ مدیر

 28. نیما
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۵:۱۵ | #28

  یاشاسین تراختور که هم خودش و هم طرفدارانش گل هستن.

 29. کوروش
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۴ | #29

  بهترین طرفدارها تراکتوری ها هستن من خودم طرفدار تیم دیگم ولی خودم با چشمای خودم دیدم که تماشاگرای تراکتور بهتر از تماشاگرای نقاط دیگه ی ایران هستن.

 30. محمد
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۴:۵۷ | #30

  لیگ فقط لیگ اسپانیا نه لیگ………………………………..

 31. ali
  ۲۸ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۶:۵۵ | #31

  اقای کوروش خان پس ندیدی وقتی فرهاد مجیدی گل زد تو تبریز زدن سرش رو شکستن ندیدی با طرفدارهای ملوان چیکار کردن ندیدی تو آزادی از طبقه دو سنگ داشتن مینداختن ندیدی تو ورزشگاه داماش زدن صندلی ها رو شکستن شما تو سایت رسمی تراکتور به مردم گیلان چه جوری فحاشی کردن
  خیلی چیزها رو ببینی بهتره

 32. sina
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۸ | #32

  < مث اینکه شما با طرفداران تراکتور چپ افتادید اره.؟؟؟ فقط تماشاگرای تیم های پایتخت رام هستند…

 33. sina
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۱ | #33

  یاشاسین تراکتور … یاشاسین آذربایجان…

 34. sina
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۳ | #34

  تو لیگ ایران فقط “تراکتور” ولیگ اسپانیا… دم تراکتور گرم… یل یاتار طوفان یاتار”"” یاتماز تراختور بیراقی…

 35. ali
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۴:۳۳ | #35

  خوشگل پسر من طرفدار ملوان هستم…تیم خودت رو بچسب هر وقت در مورد طرفداران پایتخت نظری خواستن نظر بده…مطالب بالا رو هم بخونی برات خوبه شاید رو شما تاثیر مثبت بزاره

 36. پرسپولیس
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۶:۰۰ | #36

  پرسپولیس سرور همه تیم هاست

 37. amirali
  ۳۱ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۸:۱۰ | #37

  تماشاچیهای تراکتور قمه پرت میکنن.من تا حالا استادیوم نرفتم ولی این کارا از ترکها بعید نسیت……!!!!

 38. lمحمد
  ۳۱ شهریور ۱۳۹۰ در ۰۸:۴۰ | #38

  آقا اصلاً تراکتور سرتر……….واقعاً از وقتی که تراکتور اومده تو لیگ برتر شور و هیجان مضاعفی به فوتبال ایران تزریق شده و تماشاگرا رو از حالت دو قطبی خارج کردند ولی این رو هم قبول کنند که هر جا رفتن حاشیه و درگیری درست کردند.چه تو آزادی با پرسپولیس و استقلال،چه تو رشت،انزلی،اصفهان و ….!!! آخه یکبار مقصر طرفدارای حریف هستند،دو بار ولی همیشه طرفدارای متعصب و با حال تراکتور حاشیه و هیجان درست میکنن. از زدن تماشاگرای حریف گرفته تا خبرنگار و این آخری هم که نوبرش بود داور رو زدن.باید قبول کنن که رفتارشون رو اصلاح کنن.

 39. پرسپولیس زلزله
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ در ۱۳:۰۳ | #39

  هوادارای تراکتور فرهنگ ندارند چون با …… پیوند خوردند. بخشی از کامنت به دلیل استفاده از کلمات نامناسب حذف گردید.

 40. پرسپولیس زلزله
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۰ در ۱۳:۰۹ | #40

  پرسپولیس سرور تراکتور و استقلال

 1. بدون بازتاب