خانه > راز موفقیت, نقد و بررسي > روش‌های پاس کردن واحد‌ها در دانشگاه‌های ایران

روش‌های پاس کردن واحد‌ها در دانشگاه‌های ایران

اگه یک نگاه مختصر و گذرا به دانشگاه‌ها و دانشجویان بندازیم، محرز‌ترین چیز ممکن اینه که اکثر دنبال نمره هستند. یک سری از دانشجوها که تو دانشگاه‌های معتبر داخلی درس می‌خونند، اینقدر قوی کار می‌کنند که نیازی به دویدن برای نمره ندارند و یا همین دانشجوهای نسبتا باهوش که خیالشون راحته و مشکلی در این زمینه ندارند اما در اون طرف، عده‌ای هستند (تعدادشون کم نیست) که تو طول ترم‌ها درس نمی‌خونند و وقتی نزدیک‌های آخر ترم میشه به یاد نمره و پاس کردن واحد‌های درسی می‌افتند. این افراد گاهی اوقات از نخبه‌ها هم باهوش‌تر می‌شند و یک سری کارهایی می‌کنند که هر یک لیاقت گرفتن جایزه از جشنواره‌ها رو داره. ما تو این پست به صورت مختصر روش‌های مختلف گرفتن نمره از استاد رو می‌گیم، شما اگه احیانا دانشجو باشید و یا از دسته دوم و درس نخون باشید، قطعا یکی از روش‌های زیر رو به کار بردید. به هر حال هر کسی یک خلاقیتی برای پاس کردن واحدها از خودش به خرج می‌ده!

دانشگاه


- تقلب؛ قدیمی‌ترین ابزار بشر برای نمره گرفتن!
تقلب یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نمره گرفتن هست. از اون زمان که مکتب‌ها وجود داشتند تا الان، بچه‌های تنبل برای جواب دادن به سوالات، از یکی کمک گرفته و درخواست تقلب رسوندن می‌کردند. حالا این تقلب می‌تونه شنیداری، دیداری، مکتوب و … باشه. اکثر کسانی که توفیق رفتن به مدرسه و دانشگاه رو داشتند، با تقلب چندان غریبه نیستند و چه بسا، کسانی که با همین تقلب به یک مدرکی رسیدند! فارغ از دسته‌ درس‌خوان که یک گارد یک متری در اطراف خودشون ایجاد می‌کنند و کوچک‌ترین حرکتی رو گزارش می‌دند، یک جماعت خوش ذوق و خلاق وجود داره که با شیوه‌های گوناگون سعی می‌کنند به جواب سوالات دست پیدا کنند. یک عده تو یه سری کاغذ با فونت نیم صدم اینچ یک چیزهایی رو می‌نویسند و سایر افراد ترجیح می‌دند که ۱۲x روی برگه دوستان زوم کنند و یک جوری واحد‌ها رو پاس کنند. پس اولین روش برای پاس کردن واحد‌ها، تقلب کردن هست عین بچه آدم.

- گریه و زاری پیش استادان گرامی
یک عده‌ای هستند که توان تقلب ندارند و یا شرایط اون براشون فراهم نبوده و به هر دلیلی نتونسته‌اند نمره قبولی برای پاس کردن واحد رو بگیرند. این دسته سریع به سراغ استاد خودشون می‌رند و هزار دلیل بیان می‌کنند که آقا/خانم گرام ما نتونستیم. مادربزرگ ما فولان شده بود و چند روز درگیر ختم بودیم یا مسئول و نان آور شش تا خانواده هستیم؛ اگه میشه یه لطفی بکنید. استادهایی که با این حرف‌ها راضی می‌شند و یه کمکی می‌کنند با توجه به نوع دانشگاه (دولتی-آزاد) و کَرم استاد، متفاوته اما اغلب چنین صحبت‌هایی رو قبول نمی‌کنند. به هر حال این یکی از مواردی هست که به وفور در بین دانشجوها دیده میشه.

- مقالات، پژوهش و مواردی از این قبیل
یک دسته از دانشجوها، احساس می‌کنند خیلی باهوش هستند در صورتی که در اکثر موارد خلاف اون ثابت شده (مخالف باهوش= ؟). این گروه بنا به شرایط مختلف، حوصله درس خواندن ندارند یا هوش کافی برای فهمیدن مباحث سنگین رو ندارند، اینا از همون اول ترم، کل پاچه استادان گرامی رو به مقالات، تحقیق (کافی‌نت‌های سر کوچه محل سکونت)  و مواردی از این قبیل می‌بندند تا در انتهای ترم، دل استادان گرامی به رحم اومده و یک چند نمره‌ای کمک کنند تا در آخر بتونند نمره قبولی رو بگیرند و واحد مورد نظر رو به سلامت پاس کنند.

- شیرین کاری برای هر شخصی!
یک عده همچنین تو دل برو هستند! همین افراد به دو دسته تقسیم می‌شند، یکی اونایی که خوشتیپ و خوش صحبت هستند. این افراد از همون اوایل ترم با سبک خاص صحبت و ارتباط متقابل با استادها، دل استاد گرامی رو بدست می‌آرند و خیال خودشون رو از نمره آخر ترم راحت می‌کنند. دسته دوم هم کسایی هستند که خیلی خوشتیپ یا خوش صحبت نیستند اما اینقدر سر کلاس حرف مُفت می‌زنند یا در مورد مسائل مختلف اظهار نظرهای متنوع می‌کنند یا تیکه‌های نسبتا بامزه می‌ندازند؛ دل یک سری خاص از استادها رو بدست می‌آرند و با خوش‌شانسی واحدها رو پاس می‌کنند.

- روابط فراتر از راهروهای دانشگاه
شاید تو فیلم‌ها (فقط ایرانی!) دیده باشید که یک استاد عاشق یک دانشجو میشه و میره خواستگاری می‌کنه و دانشجوی مورد نظر هم برای کلاس گذاشتن جلوی دوستان و پاس کردن واحدها، سریع جواب مثبت میده! گاهی اوقات این روابط پیش میاد که باعث میشه واحد مورد نظر در سریع‌ترین زمان ممکن پاس بشه. یه حالت دیگه هم هست که استاد مورد نظر، دوست صمیمی پدر دانشجو یا شریک تجاری یا فامیل نزدیک هست و این مورد این کمک شایانی به دانشجو برای پاس کردن واحد می‌کنه و جزو یکی از روش‌های کلیدی به حساب می‌آد که از آن هر کسی نمیشه.

تو موارد بالا سعی کردم روش‌های متداول نمره گرفتن و روش‌های پاس کردن واحدها رو بگم که شامل حال اکثر دانشجوها میشه. خوشحال میشم اگه تو نظرات بگید که از کدوم روش بیشتر استفاده می‌کنید!‌

 

Related posts:

 1. چرا نباید در ایران تلفن هوشمند بخریم؟
 1. هادی
  ۳۰ دی ۱۳۹۰ در ۰۸:۲۵ | #1

  روش اول و دوم رایج تره
  روش های بعدی کمی تخصصی هستند
  دوست عزیز می خواهم این پست را در وبلاگم قرار بدهم البته با ذکر منبع و لینک به صفحه اول وبتان
  امید وارم که از این کار ناراضی نباشید
  اگر ناراضی هستید در پاسخ اعلام کنید تا ور دارم

 2. بی نشانی
  ۳۰ دی ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۴ | #2

  سلام
  دانشجو باید خیلی ساده باشه (البته بلا نسبت شما) که فقط از یک روش استفاده کنه بنده صادقانه بگم اگه امکان داشته باشه و البته مهمتر نیاز باشه از ۵ روش از ۶ روش بالا برای محکم کاری استفاده میکنم(یک نکته بسیار مهم حفظ کلاس کاری و پرستیژ شخصیمه و کلا خیلی قضیه رو شیک برگزار میکنم) البته در بیشتر موارد نه برای پاس کردن بلکه برای خوابوندن کل بعضی ها !!! که معمولا از دو تا سه روش به طور همزمان استفاده میکردم..خوب روش اول که درس خوندنه به قدر کفایت یعنی نمره نسبتا خوب می خوندیم خوب بالاخره فیفا هم جای خودش رو در زمان ما داشت. روش دوم شما شیرین کاری اسمش رو گذاشتین اما من بهش میگم افاضه فضل به رخ کشیدن اطلاعات عمومی البته اینم مهارتیه حمل بر تعریف نباشه. کلا کلاس کاریمو بالا میبردم البته سعی میکردم رو اعصاب بچه ها زیاد راه نرم چون مشکل ساز میشه!!!!!!!
  روش سوم که بیشتر دیگر دوستانم ازش استفاده میکردن و معمولا به دلیل مهارت این حقیر در جعل تحقیق حتی از نوع پی دی اف غیر قابل ویرایش و حتی اسکن پی دی اف شده این دوستان محتاج این حقیر بودن و من هم خداییش بدون هیچ چشم داشت این کار را در صورت داشتن وقت انجام میدادم. خوبیش این بود که کلاس کاریت تو ضمیر نا خود آگاه بچه ها هم میرفت بالا.
  روش چهارم: که خیلی کم استفاده میشد به دلیل ریسک بالا تقلب بود. معمولا وقتم را برای تقلب های وقت گیر تلف نمیکردم چون نصف وقتش رو میذاشتم درس میخوندم مطمعنا پاسی رو میگرفتم بقیه وقتش هم فیفا بازی میکردم.
  روش پنجم که به خاطر صداقت فقط میگم چون یک بار قصدش رو داشتم ولی بازم به دلیل پایین اومدن کلاس کاری انجام ندانم استفاده از روابط بود.
  روش گریه زاری هم که اصلا حرفشو نزن شخصیتم رو واسه چی خورد کنم
  بخشید طولانی شد.

 3. ۱ بهمن ۱۳۹۰ در ۲۰:۴۳ | #3

  هادی :
  روش اول و دوم رایج تره
  روش های بعدی کمی تخصصی هستند
  دوست عزیز می خواهم این پست را در وبلاگم قرار بدهم البته با ذکر منبع و لینک به صفحه اول وبتان
  امید وارم که از این کار ناراضی نباشید
  اگر ناراضی هستید در پاسخ اعلام کنید تا ور دارم

  فک میکنید تو کشورایه دیگه اصلا تقلب نمیشه

 4. ارش
  ۱ بهمن ۱۳۹۰ در ۲۱:۲۸ | #4

  روش عشق استاد و دانشجو رو سانسور کردی می دونستی؟ می دونستی یا نه؟
  روش پاچه کافی نت مقاله زیاد واضح نبود پاچه خواری و رانت و باج دادن و حتی گرفتن که یادت نرفت؟
  دست اخر فکر میکنی که اینها خیا نته دادن نمره به کسانی که لیاقتشو ندارن ( همانطور که می دونید از نظر علم و سواد منظوره ) و فاجعه اونجا اینجا بدتر از همه جا دادن نمره به کسانیکه فردا مسئولیتهای سنگین مثل در رابطه با جان مردم را قبول می کنند دکترا مهندسا و ….. برو بگیر الی اخر
  واقعا چند درصد فارغ التحصیل های ما با سوادن!!!! ؟ چند درصدشون بیسوادن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 1. بدون بازتاب