خانه > دسته‌بندی نشده, نقد و بررسي > با قوانین نانوشته‌ی متروی تهران آشنا شوید

با قوانین نانوشته‌ی متروی تهران آشنا شوید

اگر ساکن تهران و کرج باشید، قطعا برای جا‌به‌جایی بدون ترافیک تو سطح شهر، با مترو رفت‌ و آمد کردید. کسانی که برای سرکار رفتن از قطارهای بین شهری کرج-تهران یا بالعکس استفاده می‌کنند یا سایر شهروندان تهرانی که برای خلاصی از شر ترافیک، تو چند دقیقه از شمال به جنوب تهران می‌رند بدون اینکه هزینه اضافی بدند و تو ترافیک بمونند. احداث مترو تو هر شهری یک سری مزایا داره که مهترین‌هاش سرعت، کاهش هزینه و ترافیک هست. متروی تهران قریبا ۱۳ سال پیش افتتاح شد و به مرور زمان خط‌هاش کامل شد و یک ارتبط بین نقاط مختلف شهر ایجاد شد. الان با گذشت چندین سال از افتتاحیه مترو، امکانات نسبتا کامل شده و خط‌های هم نسبت به گذشته خیلی بیشتر شدند و مسافرها رو به مقصد‌هاشون نزدیک‌تر میکنه. مترو یک سری قوانین مشخص تو سرتاسر جهان داره که تو تهران هم اونا رعایت میشه اما شاید برای کسانی که تا به حال از متروی تهران استفاده نکردند یا می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد قوانینش داشته باشند، این پست جالب توجه باشه، چرا که میخوام براتون یک سری قوانین نانوشته مترو رو توضیح بدم.

متروی تهران

- ساعت خودتان رو با ساعت سکو تنظیم کنید

یک نکته ساده‌ای که شاید خیلی از افراد رعایت نکنند و تو استفاده از مترو دچار مشکل بشند، توجه نکردن به ساعت مترو هست. اولین قانون نانوشته‌ی مترو برای کسانی که چند با در هفته از مترو استفاده می‌کنند، تنظیم ساعت خودشون با مترو هست تا با نگاه به برنامه زمان‌بندی حرکت قطارها، بتونند به موقع خودشون رو به ایستگاه برسونند. البته این مورد بیشتر در قطار بین شهری کرج-تهران که هر قطاهر با فاصله ۱۵-۲۰ دقیقه‌ای روی سکو میاد، بیشتری به چشم میخوره و مهمتر جلوه میده. پس تنظیم ساعت خودتون رو با ساعت اخبار فراموش کنید و سعی کنید به ساعت روی سکو توجه کنید!

- حواستان به تمامی درب‌های قطار باشد 

یک مورد جالبی که گاهی اوقات تو متروی تهران یا کرج به چشم میخوره، باز نشدن درها هست. به طوری که یک عده جلوی درها جمع می‌شند اما غافل از اینکه درب مورد نظر خرابه و اصلا باز نمیشه! پس اینجا بهتره که حواستون به تمامی درب‌های قطار باشه تا در صورت لزوم، به سمت درب‌های دیگر دوان دوان برید و سوار قطار بشید. البته این پدیده رو بعضی از افراد نادر می‌دونند اما معمولا رخ دادن این واقعه به صورت هفتگی یا ماهانه قطعا نمی تونه نادر باشه، پس حواستون به همه درب‌ها باشه تا سریع یک جایگزین پیدا کنید

- جیب خود را سفت بگیرید

جدا از اینکه ۹۹٫۹ درصد افرادی که سوار مترو می‌شند، جزو اقشار عادی جامعه هستند و زندگی خودشون رو می‌کنند و آدم‌های پاکی هستند اما یک درصد بسیار نادری گاهی اوقات پیدا می‌شند که تو شلوغی‌های مترو ممکنه یک کارهایی بکنند و یکهو بعد از پیاده شدن از قطار ببینید گوشی یا کیف پول شما سرجاش نیست! پس در شلوغی‌های سوار و پیاده شدن، خوب دقت کنید که کیف پول و چیزهای مهم خودتون رو جای امن بزارید تا به راحتی قابل دسترس نباشند در غیر این صورت، ممکنه افسوس بخورید که چرا این نکته رو رعایت نکردید و یک ضرر مالی کردید.

- دستفروش‌ها چیز خاصی برای فروش ندارند

اگر حداقل یکبار با متروی تهران سفر کرده باشید، قطعا دستفروش‌ها رو می‌بینید که یک سری اجناس رو با قیمت نازل عرضه می‌کنند. حالا جدا از اینکه کار دستفروشی تو مترو درست یا نه، حواستون باشه که چیزی از دستفروش‌ها نخرید مگر اینکه واقعا اون لحظه نیاز داشته باشید یا بخواهید پول خودتون رو دور بریزید. تو اکثر مواقع، وسایلی که دست فروش‌ها برای کاسبی به مترو میارند، از جنس‌های درجه ۴ چینی هست که شاید دو روز هم براتون کار نکنه و شما فقط گول اون قیمت ارزون رو بخورید و روز بعدش پشیمون بشید.

- مراقب باشید که لِه نشوید

نمی‌دونم این فرهنگ غنی آریایی، ایرانی و پارسی و غیره، موقع سوار شدن به مترو چرا فراموش میشه! اگه صبح‌های زود یا عصرها موقع تعطیلی اداره‌ها، گذرتون به ایستگاه‌های مترو یا قطارهای بین شهری تهران-کرج بیفته، قطعا چشم‌هایتان دوبرابر باز می‌شه و کلی تعجب می‌کنید. جدیدا یک فرهنگی در ایستگاه‌های مترو جا افتاده که در صورت شلوغی ایستگاه، مردم با هو کشیدن و هُل دادن شدید سایر افراد به زور خودشون  روداخل قطار می‌کنند تا بلکه جایی برای نشستن پیدا کنند. در این بین ممکنه بدن شما کبود بشه یا کل شلوارتون خاکی بشه و کلی مُشت و مال داده بشید. تو ساعات شلوغی مترو، این نکته رو حتما در نظر بگیرید چون ممکنه به سلامت شما هم آسیب برسونه.

- قطارهای تندرو برای سفر بین شهری

قطارهای بین شهری کرج-تهران مخصوص و دوطبقه هست. اگه با این قطارها سفر می‌کنید با بدونید که صبح‌ها موقع رفتن کارمندها به سرکار یا  عصرها و موقع برگشتن، از هر یکی دو قطار عادی که تو تمام ایستگاه‌های بین راه توقف میکنه، یک قطار تندرو هم میاد که مستقیم میره تهران. شما می‌تونید با دیدن جدول زمان‌بندی حرکت که این قطارها توش مشخص شده، با قطارهای تندرو مستقیم برید تهران یا برگردید کرج اما این نکته رو در نظر داشته باشید که تو قطارهای تندرو، اون عامل فشار و خطر لِه شدگی شاید چند  برابر بشه چون حجم درخواست‌های مردم برای این قطارها خیلی بیشتر از قطارها با اعزام عادی هست.

پیرمردها، خانم‌ها و بچه‌ها دقت کنند

تو موارد بالا در مورد شلوغی مترو و خطرهای اون به قدر کافی توضیح دادم اما در این بین، خانم‌ها،  پیرمردها و بچه‌ها باید خیلی دقت کنند چون ممکنه آسیب جدی ببینند. بانوان بهتره که از واگن‌های مخصوصی که براشون تو ابتدای و انتهای قطارها تدارک دیده شده، استفاده کنند اما گاهی اوقات به علت ازدحام جمعیت، ممکنه اون واگن‌ها پر بشه و مجبور باشند وارد واگن‌های عادی بشند. تو این واگن‌ها چو تراکم زیاده ممکنه خیلی اذیت بشند (در کنار بی‌فرهنگی برخی افراد) و در کل بهتره که صبر کنند یک قطار خلوت بیاد یا از اتوبوس و تاکسی استفاده کنند. پیرمردها و بچه‌ها هم حتما موقع شلوغی باید دقت کنند که زیر فشار، آسیب نبینند و مخصوصا بیماران قلبی که فشار زیاد و کمبود اکسیژن تو مقاطعی براشون خوب نیست.

تو موارد بالا سعی کردم که اونچه از متروی تهران و قوانین نانوشته‌اش به ذهنم می‌رسید براتون بگم، شما هم اگه تجربه یا دستورالعمل خاصی دارید، می‌تونید در بخش نظرات با من در میان بزارید.

Related posts:

  1. با محبوب‌ترین غذاهای دوران مجردی آشنا شوید!
  2. با بزرگترین ورزشگاه‌های جهان آشنا شوید
  3. بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب از نگاه یک بازدید کننده