خانه > طنز ایرانی > اندر مزایای عید نوروز و تحویل سال نو

اندر مزایای عید نوروز و تحویل سال نو

فقط چند ثانیه مونده، صدای تیک تاک بلند ساعت از تلویزیون به گوش میرسه و یکهو مجری سرشناس و یا گوینده مشهور صداوسیما میگه “آغاز سال یک هزار و سیصد و نود یک هجری شمسی” مبارک باد. این روند هر ساله ادامه داره. امسال نود و یک، سال بعد نود و دو و همینطوری میگذره. بعد از تحویل سال و خود نمایی بعضی از اراض و اوباش که سعی می‌کنند با صدای تفنگ بادی خودشون از بالای پشت بوم یه جوری خودشون رو نشون بدند، نوبت به ماچ و روبوسی میرسه. اگر داخل جمع چند نفره باشید و به تنهایی سال جدید رو آغاز نکنید، سریع می‌رید سمت اون شخصی که عیدی بیشتری میده و هی ماچ و بوسش می‌کنید. اون شخص هم به ناچار، پول نو و تا نخورده رو میده به شما و با توجه به مبلغ اسکناس، تشکرهای ویژه‌ای ازش می‌کنید. بعضی از افراد هستند که عادت دارند اسکانس درشت عیدی بدند و بدین شکل در قلب تک تک اعضای فامیل جای میگیرند اما در آن سو، یک سری افراد هم هستند که آه و لعنت کل فامیل رو به جون می‌خرند و اسکناس ۱۰۰ و ۲۰۰ تومنی نو هدیه می‌دند. عیدی دادن این افراد همانا و نگاه چپ چپ بچه‌های فامیل هم همانا! پدر و مادر بچه‌ها هم که روزها در مورد این عیدی و اینکه طرف چقدر خسیس بوده بحث می‌کنند.

عید نوروز

اصلا روند عیدی دادن بسیار پیچیده هست و اگه کسی پایه باشه، به راحتی میشه یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای براش نوشت. یک سری نره غول هستند (۳۰ سال به بالا) که هنوز هوای عیدی دارند. میگند ما به خاطر پولش عیدی نمیگیریم و می‌خواهیم حس نوستالژیک کودکی برامون زنده بشه، اما همینکه طرف مقابل اسکناس درشت بهشون نمیده، رنگ‌شون قرمز میشه و هی تو دلشون به طرف فحش می‌دند. خُب عزیزم بگو هنوز دلم میخواد اسکناس درشت عیدی بگیرم، چرا ناز می‌کنی و میگی به خاطر ارزش پولیش نیست؟! بگذریم از بحث عیدی دادن و گرفتن. قرار بود درباره مزایای عید صحبت کنیم. البته این عیدی گرفتن هم از مزایا هست اما یک سری ویژگی‌های خوب دیگه هم داره که براتون میگم.

دیدن فک و فامیل از جمله جذابیت‌های عید هست. اینکه شما دختر خاله‌اتون رو بعد یک سال ببینید و عین چی، نیشتون باز بشه، جالب توجه هست. اگه دخترهای فامیل رو دوست داشته باشید که در کل مهمونی‌ها نیشتون باز هست و با یکی از پسرهای فامیل، آنالیز می‌کنید که در طول این یک سال، فامیل دختر شما چه تغییراتی کرده. بگذریم…. اما اگه دخترهای فامیل رو کنار بزاریم و بخواهیم از زوایای دیگه به جذابیت‌های دید و بازدید عید بپردازیم، چیز خاصی نمیمونه. یه عده نفرین و لعنت می‌فرستند که چرا باید بریم دید و بازدید. یک سری دیگه هم میگند اول صبح نباید از خواب بیدار بشیم و فامیلی که سر صبح میاد عیدی دیدنی رو باید از اونجا دار زد. به هر حال، فامیله دیگه و کاریش نمیشه کرد. بماند رفتار خاص بعضی از افراد که به خودشون باشه، ۱۰ سال یکبار هم به فامیل سر نمی‌زنند و این عیدی بهونه خوبی می‌تونه باشه برای دید و بازدیدشون!

خاطرات شمال محاله یادم بره! این جمله رو بعد از عید بارها می‌شنوید. خداوند حفظ کنه استان‌های گیلان، مازندان و گلستان رو! این استان‌ها اگه نبودند، مردم باید می‌رفتند سطح لتیان و ماهی قزل آلا ۲ سانتی شکار می‌کردند! با اینکه کل ایران هجوم می‌یارند به شمال کشور اما باز هم این استان‌ها از دیده نمیره. از ممد آقای تاجر گرفته تا علی آقای کارگر و وحید آقای لاحاف دوز؛ همه بساط رو جمع می کنند و با سانتافه، پراید و پیکان خودشون می‌رند شمال. حالا یکی‌شون چادر میزنه و میره یک ماهی تو جنگل کباب میکنه، اون یکی میره هتل پنج ستاره و یک نفر اختصاصی میگیره که لب دریا ماساژشش بده. شمال خیلی خوبه. رهایی از غم‌ها؛ گرفتارهایی، فراموش کردن عاشقی،‌ بی‌پولی، باپولی، لوکیشن فیلم‌های جنایی و غیره، همه و همه شمال براشون مناسبه و بهترین کیسه! حالا چند تا آشغال هم ول می‌کنند وسط جنگل‌ها و درخت‌ها رو قطع میکنند تا یک ویلای شیک بسازند، مگه عیبی داره؟! این روزها داشتن یک ویلای خوشگل در شمال کشور با آپارتمان لوکس در ولنجک، جزو الزامات هست!

یکی از خارالعاده‌ترین مزایای عید نوروز؛ سریال‌های تلویزیون هست. شما حساب کن، چند تا سریال با طنز فاخر نمایش داده میشه. اکبر آقا گلاه گیس سعیدآقا را برمیداره و با موتور می‌افته دنبالش، هار هار هار، همه میزنند زیر خنده. یا سوسن خانم داره پشت سر کبری خانم غیبت میکنه و یکدفعه میبینه که کبری خانم پشت در داشته همه چیز رو گوش میکرده، باز طبیعتا همه باید بزنند زیر خنده. یا اصلا همین “احمد پور مخبر” خودمون که وجودش در هر طنز و سریالی، شور و شعف دو چندان رو نصیب ما میکنه!

و اما آخرین ویژگی خوب عید نوروز. آخرین مزیت خوب، خلوتی تهران و اکثر شهرها هست. تو این ایام، دور دور تو سطح شهر خیلی حال میده. مسیری که همیشه نیم ساعت تو ترافیک بودید، تو عرض ۲ دقیقه رد می‌کنید و جیگرتون حال میاد. یا تخت گاز می‌رید و احساس می‌کنید که دوربین‌های کنترل سرعت خاموش هستند اما وقتی قبض جریمه میاد دم خو‌نه‌اتون، می‌بینید که چندان درست فکر نکردید. تو این ایام می‌تونید برید یه جای خلوت بلند داد بزنید و نگاه عجیب سوپور شهر رو به جون بخرید که احساس میکنه شما آدم روانی هستید و از تیمارستان فرار کردید. ایام عید مزیت‌های زیادی داره اما بهترینش‌هاش رو گفتم. شما هم اگه چیز خاصی به نظرتون میرسه بگید، البته انتظار ندارم که بگید خواب تا ساعت ۱۲ ظهر و این حرفا؛ یه چیز بهتر ;)

 

No related posts.