خانه > معرفي كتاب > معرفی کتاب: سمفونی مردگان

معرفی کتاب: سمفونی مردگان

خیلی وقت بود که کتاب جدید معرفی نکرده بودم و بخش معرفی کتاب داشت قندیل می‌بست. داشتم به این فکر می‌کردم کتاب تو چه زمینه‌ای معرفی کنم که همه خوششون بیاد و یا حداقل نصف یا ربع خوانندگان خوششون بیاد، در نهایت اون گوشه قفسه،‌ یک کتاب خیلی خوب دیدم که واقعا ارزش معرفی رو داره. حالا این کتاب چیه؟ “سمفونی مردگان” این کتاب خیلی سرشناسه و شاید همه‌اتون یک دور خونده باشید و من دارم بیخودی این کتاب رو معرفی می‌کنم، اما عیب نداره و یک بار دیگه هم معرفی میکنم. اونایی که تا حالا نخوندند، سریع بخونند و اونایی هم که خوندند، دوباره بخونند. به هر حال چیزی که من معرفی می‌:کنم رو بگیرید بخونید، براتون خوبه.

سمفونی مردگان

از جزییات این کتاب می‌تونم به نویسنده‌اش اشاره کنم، یک نویسنده مشهور که الان ایران نیست؛ عباس معروفی. این آقا با همین کتاب خیلی مشهور شد و یک جماعتی رو برد تو نخ خودش. این کتاب به قدری محبوب شده که تو ویکیپدیا یک صفحه اختصاصی داره و هر روز به خوانندگان این کتاب اضافه می‌شود. به نظر می‌رسه آخرین چاپ این کتاب سال ۱۳۷۳ بوده باشه اما هنوز هم چاپ میشه. حالا نه اینکه خود ناشر چاپ کنه، یک سری چاپخونه گمنام، کتاب اصلی چاپ چند سال پیش رو می‌گیرند و از روش کپی می‌کنند یا اسکن می‌کنند و بعدش پرینت می‌گیرند. الان اگه به بساط دست فروش‌های دور میدون انقلاب تهران دقت کنید، می‌بینید که کتاب سمفونی مردگان تمیز هم توش پیدا میشه و این کتاب‌ها همونایی هستند که تو همین یکی دو سال توسط چاپ خونه‌ها چاپ شده و با قیمت دل بخواهی، به فروش میرسه.

و اما برسیم به محتوای کتاب. واقعیتش من فعلا فصل اول این کتاب رو خوندم اما با همین یک فصل، متوجه شدم که کتاب مورد نظر از لحاظ ساختار دستوری، نوع کلمات، سبک داستان و مواردی از این قبیل؛ عالیه. کلمات طوری به کار رفته که خواننده رو به خودش جذب می‌کنه و حال و هوای خاص رمان که یک شوکی رو به خواننده میده. یه توضیح از ویکیپدیا اینجا میزارم تا حساب کار دستتون بیاد:

ساعت آقای درستکار بیش از سی سال است که از کار افتاده؛ در ساعت پنج و نیم بعد از ظهر تیرماه سال ۱۳۲۵. ساعت سر در کلیسا سال‌ها پیش از کار افتاده بود و ساعت اورهان را مردی با خود برده است؛ اما زمان همچنان می‌گردد و ویرانی به بار می‌آورد.

سمفونی مردگان؛ رمان بسیار ستوده شدهٔ عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را به دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت؛ و با این همه پرسش برخاسته از این متن تا همیشه برپاست؛ پرسشی که پاسخ در خلوت تک تک مخاطبان را می طلبد.

یک توضیح کوتاه هم از عباس معروفی بزاریم، شما بخونید:

عباس معروفی زاده ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، ناشر و روزنامه‌نگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است.[۱] او فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد و در دهه شصت با چاپ رمان سمفونی مردگان در عرصه ادبیات ایران به شهرت رسید.

با اون تیکه توضیح کوتاهی که در مورد این کتاب گذاشتم، فکر کنم متوجه شدید که حال و هواش تو چه بُعدی هست. به نظرم اگه به رمان‌هایی با این سبک و سیاق عادت دارید و این ژانر رو دوست دارید، می‌تونه بهترین انتخاب براتون باشه. اگر این کتاب رو خوندید یا نظری در موردش دارید، می‌تونید تو بخش نظرات با من در میون بزارید.

 

 

Related posts:

  1. معرفی کتاب: هشت کتاب سهراب سپهری
  2. معرفی کتاب: محاکمه کافکا
  3. معرفی کتاب: یوسف‌آباد، خیابان سی‌ و سوم