خانه > آموزشی, دسته‌بندی نشده > نکاتی که در هنگام استفاده از “تاکسی” باید رعایت کنیم

نکاتی که در هنگام استفاده از “تاکسی” باید رعایت کنیم

همه ما در طول سال بارها از تاکسی استفاده می‌کنیم. کسانی که می‌خواهند در هزینه‌ها صرفه جویی کنند، بیشتر اوقات را با اتوبوس جا به جا می‌شوند و افرادی که موفق به خرید وسیله نقلیه شخصی شده‌اند، کمتر از تاکسی استفاده می‌کنند اما یک چیز همیشه ثابت است؛ یا از تاکسی استفاده کرده‌اید و یا استفاده خواهید کرد! پس نکاتی که در ادامه می‌خواهم به آنها اشاره کنم، به درد همه شما می‌خورد. گرچه در طول این سالیان و استفاده‌ مکرر از تاکسی، تمامی این قوانین و قواعد را از بر شده‌اید اما یادآوری دوباره آنها می‌تواند برایتان مفید باشد و کمک کند که یک سفر درون شهری خوبی را با تاکسی داشته باشید.

تاکسی

- همه ماشین‌ها تاکسی نیستند

بارها در جراید خوانده‌ایم که سرنشینان یک خودرو، یک جوان را خِفت کرده‌اند و تمامی جیب‌های اون را خالی کرده‌اند و یا در شرایط بدتر، شخص را به بیابانی برده و مورد آزاد و اذیت قرار داده‌اند. تعداد تاکسی‌ها در هر منقطه، رابطه مستقیمی با جمعیت آنجا و امکانات شهر دارد. اگر در مرکز شهر باشید که مشکل خاصی نخواهید داشت و سریع می‌توانید تاکسی سوار شوید اما برای مسیرهای اطراف شهر و راه‌های طولانی تر که مسافر کمتری در مسیر وجود دارد، ممکن است که تاکسی کمتر پیدا شود و یا اصلا نباشد. در این مواقع اگر مطمئن هستید که در مسیر تاکسی نیز وجود دارد، چند دقیقه‌ای بیشتر صبر کنید تا سوار تاکسی شوید و در غیر این صورت: ۱) سوارِ خودروی پیکان نشوید (اکثر دزدها یک پیکان سفید یخچالی مدل ۵۸ دارند) ۲) اگر دیدید که یک یا دو مرد جوان در عقب و جلو نشسته‌اند، باز سوار این ماشین نشوید. اگر راننده تنها بود، مشکل خاصی وجود ندارد و نمی‌تواند کاری کند و اکثر دزدی‌ها و خفت کردن‌ها با ۳-۴ سرنشین انجام می‌شود. به این نکته هم توجه داشته باشید که اصلا خوردنی که راننده تعارف می‌کند را قبول نکنید، حتی اگر گفت که نذر مادر بزرگ مرحوم شده‌اش است!

- دست خود را برای تاکسی دراز کنید

بعضی از افراد هستند که کنار خیابان برای تاکسی منتظر می‌ماند و طوری به راننده ذُل می‌زنند که انگار می‌خواهند دعوایی راه بیندازند! مسافرین گرامی لطفا یک انگشت دست یا خود دست یا کل دست و آرنج را به نشانه توقف تاکسی بالا بیاورید تا آن راننده بیچاره متوجه شود که شما او را می‌خواهید! اینکه صرفا در چشمان راننده نگاه کنید، قطعا چیزی عایدتان نمی‌شود و ایشان تخته گاز به راهش ادامه می‌دهد. کافی است عین این فیلم‌های خارجی لفظ تاکسی را هم بگویید تا درجا جلوی پایتان ترمز کنند. این روزها هم که دیگر تاکسی عین نُقل و نبات فراوان است.

- با موبایل صحبت نکنید

یکی از موارد آزاد دهنده در تاکسی‌ها، صحبت کردن با موبایل است. شاید بگویید تماس خیلی ضروری است و نمی‌شود رد تماس کرد اما در کل، بهتر است به هیچ  وجه در تاکسی با موبایل صحبت نکنید. بعضی از افراد در تاکسی دلتنگ می‌شوند و یاد دوستان قدیمی خودشان می‌افتند و سریع تماس می‌گیرند اما این کار چندان درستی نیست. چون هم حواس راننده را پرت می‌کند و هم باعث می‌شود که بغل دستی‌های شما (در صورتی که عقب نشسته باشید و حتی جلو،‌ فرقی نمی‌کند) اذیت شوند.

-  کرایه را قبل از پیاده شدن آماده کنید

اینکه در طول مسیر مجذومه محیط اطراف شوید و یا گرم صحبت با نفر کناری، موبایل یا آقای راننده شوید، چیز عجیبی نیست اما سعی کنید در همین بین، کرایه خود را آماده کنید. بسیاری از افراد، دقیقا بعد از پیاده شدن، دست در ته جیب خود می‌کنند و اسکناس و سکه‌ها را بیرون می‌آوردند. در این بین نصف سکه‌های به زمین می‌ریزد و در انتها یک ۵ هزار تومانی به راننده می‌دهند و خلاصه چند دقیقه‌ای همه مسافرین را علاف می‌کنند و وقت سرنشینان و آقا/خانم راننده را می‌گیرند. پس سعی کنید همیشه قبل از پیاده شدن کرایه را‌ آماده کنید تا بعد از رسیدن به مسیر، همانند یک آهوی تیز پا، تاکسی را ترک کنید.

- پول درشت به راننده ندهید

از جمله مواردی که راننده را بسیار عصبانی می‌کند، تقدیم کردن پول درشت است. گرچه با نرخ رشد تورم و کاهش ارزش پول، این مورد کمرنگ می‌شود و نرخ تاکسی‌ها به اسکانس درشت نزدیک می‌شود اما هنوز اکثر کرایه تاکسی، حوالی ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان است و وقتی شما یک اسکانس ۵ هزار تومانی به راننده می‌دهید، موجب آزار او می‌شوید. اگر راننده خوش اخلاق باشد که سریع اسکناس را خورد می‌کند و اگر هم نباشد، چند تا غُر اساسی می‌زد و آخرش چند تا اسکناس پاره لای اسکانس‌های ریزتر به شما می‌دهد تا به نوعی ادب شوید. سعی کنید قبل از سوار شدن به تاکسی، پول خود را خُرد کنید، حتی اگر به قیمت خرید یک آدامس خرسی از دکه روزنامه فروشی باشد.

- با راننده گرامی گرم نگیرید

گاهی اوقات مسافران طوری با راننده گرم می‌گیرند که انگار چند سالی است که رفیق صمیمی‌شان است! در طول مسیر سعی کنید که کمتر در مورد مسائل سیاسی/اجتماعی/فرهنگی/هنری صحبت کنید و با اینکار حواس راننده را هم کمتر پرت کنید. گرچه اکثر اوقات خود راننده‌ها نیز مشتاق تر هستند و سریع سر صحبت را باز می‌کنند. به طوری که شما بعد از اتمام مکالمه تلفنی‌تان، واکنش متفاوت راننده را در رابطه با آن موضوع می‌بینید که البته این مورد همه جا دیده نمی‌شود. در همین مورد جالب دانستم که بگویم، چند روز پیش در تاکسی نشسته بودیم و بنده خدایی داشت درباره پراید ۱۳۲ که ثبت نام کرده بود می‌گفت و مزایای آن را شرح می داد و در انتها گفت که مدل ۱۴۱ را دوست نداشتم که ناگهان راننده نیز گفت: “خوب کاری کردی، من هم این مدل رو دوست ندارم”. آن لحظه من شک کردم که این دو برادر هستند و یا به صورت شریکی ماشین جدید را می‌خرند که آقای راننده هم گفت “من هم دوست ندارم!” مگر شما هم سوار آن ماشین می‌شوی؟!

- درب را آهسته ببندید

حتما این مورد را بارها در تاکسی‌ها به صورت متنی دیده‌اید و فحش/خشم و عصبانیت راننده‌ها را هم به جان خریده‌اید. مسئله آرام بستن درب تاکسی، در حد فحش ناموسی برای راننده‌های حساسیت دارد. سعی کنید در هر شرایطی، درب را کنترل شده ببندید اما در ماشین‌های مختلف این دستور العمل نیز متفاوت است. در ماشین‌های پیکان با تمام نیرویی که دارید می‌توانید درب را ببینید و مشکلی نیست. در پراید باید خیلی ظریف عمل کنید و در پژوها نیز تا انتها درب را به چارچوب نزدیک کنید و یک نیروی کوچک وارد کنید.

- سیگار نکشید!

این مورد جدیدا خیلی رعایت می‌شود و کمتر مسافری را می‌توان پیدا کرد که در تاکسی با فضای بسته و آن هم با هوای گرم سیگار بکشد! پس عزیزان در تاکسی برای رفاه حال سرنشینان هم شده سیگار نکشید، کار بسیار زشتی است و نگاه چپ چپ مسافرین را به همراه دارد.

- خود را در صندلی‌ها پخش نکنید

عادت بدی که بعضی از مسافرین دارند، گرفتن فضایِ بیش از حد است. دقت کنید که در صورتی که خانمی در کنار شما نشسته باشید، موظف هستید برای راحتی ایشان، خودتان را جمع و جور کنید و نه اینکه پاهای خود را ۱۸۰ درجه باز کنید. این کار نهایت بی فرهنگی است. حتی اگر خانمی هم نباشد، افرادی که عادت داشتند در شهرستان خود با تراکتور زمین‌های کشاورزی را شخم بزنند، همان ابعاد صندلی تراکتور را برای تاکسی در نظر گرفته و بسیار باز می‌نشینند. بهتر است اگر در عقب خودرو می‌نشینید، به اندازه یک سوم فضا را اشغال کنید و اگر ماشین پیکان و پژو است، طوری پا را جمع کنید که آن شخصی که وسط می‌نشیند، بتواند یک پای خود را سمت راست و آن پا را سمت چپ بگذارد‌ (عمرا اگه متوجه شده باشید که چه گفته‌ام).

- نکات اختصاصی برای خانم‌ها

خانم‌ها ممکن است با توجه به فرهنگ افرادی که در تاکسی به آنها برخورد می‌کنند، رفتارهای متفاوتی داشته باشند اما در کل: ۱- سعی کنید که در جلو بشینید و حتی برای اینکار صبر کنید تا تاکسی های بعدی برسند ۲- اگر آدم بی‌شعوری در کنار شما بود، یک کیف بین خودتان و ایشان قرار دهید ۳- سوار پرایدی که فضای کمی دارد، نشوید. ۴- در صورت نگاه‌های اضافه شخص کناری، با ناخن انگشتان خود، چشمانش را در بیاورید.

و در انتها اگر دیدید که شخصی در حد “حسین رضا زاده” و با وزن ۱۲۰ کیلوگرم به بالا در تاکسی و عقب خودرو نشسته است، منتظر تاکسی بعدی باشید. این کار برایتان بسیار مفید است (توصیه شخصی). اگر تجربه‌ای از تاکسی سوار شدن خود دارید و یا به مشکلات بالا برخورد کرده‌اید و یا اگر می‌خواهید نظری در رابطه با این مطلب بدهید، می‌توانید در بخش نظرات با من در میان بگذارید.

 

 

 

Related posts:

 1. نکاتی که در کارهای گروهی باید رعایت کنیم
 2. نکات مهمی که هنگام کار با کامپیوتر باید رعایت کنیم
 3. وقتی که از تردمیل به عنوان دکور استفاده می شود!
 4. یک روز بارانی و مشکلات پیش رو!
 1. lord386
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۲ | #1

  سلام
  ایول پسر، عجب متنی بود بسیار مفید
  تشکر

 2. اسحاق
  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۲۰:۱۴ | #2

  آره به همین خیال باشیم .دختر های امروزی بیشترشون دوست دارن بهشون نگاه بشه . نه که با ناخون چشمشون رو در نمیارن بلکه اونام به مرده خیره میشن ( با خنده )

 3. سزا
  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۲۱:۳۵ | #3

  من از متن فمیدم که نویسندش خانم بود و دنیا دیده!

 4. sadaf
  ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۳ | #4

  perfect,a’ali bod. tnks

 5. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۵:۵۳ | #5

  سلام من نیما هستم و خیلی از شهرهای ایران رو گشتم اما….
  این مطالب درسته اما…
  بازم اما….
  با این مطالب که ….. داریم باید بدونیم که ما در خیلی از موارد مشکل داریم مثل این مشکل که طرف دارای شغل هست اما بعد از ظهرها یا شبا با تاکسی مسافر کشی میکنه.و اونیکه فقط وفقط درامدش از تاکسیه همش اعصابش سر شخصی ها یا هون دو شغله ها خرابه اونم با این گرونی.
  و اما اون قسمت که خانوم یا دختری توی یه تاکسی خودش رو بکشه کنار تا برخورد نکنه با اون پسر و دختره که در ۹۰% دوتایی به هم دیگه بیشتر میچسبند چون تو کشورمون مشکل ازدواج هم داریم. تازه بعضی ها از دخترا بیشتر میچسبند.
  آره

 6. atige
  ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۸:۴۱ | #6

  اینروزا دخترا خودشون به پسرا میچسبونن!!
  زمونه خیلی فرق کرده

 1. بدون بازتاب