خانه > طنز ایرانی > با دُمِ مرغ بازی نکن!

با دُمِ مرغ بازی نکن!

یک زمانی مرغ کیلویی ۳۰۰۰- ۴۰۰۰ هزار تومان بود و هر کسی می‌توانست آن را تهیه کند. عده‌ای چند کیلو مرغ می‌خریدند به ارتفاعات می‌رفتند و به سیخ می‌کشیدند، عده‌ دیگری هم با آن ته‌چین درست می‌کردند؛ اما حالا قضیه فرق کرده است. هر کسی نمی تواند چنین کار بزرگی کند و چند کیلو مرغ بخرد  و انتظار می‌رود کلمه مرغ در آینده‌ای نزدیک از دایره لغات فرهنگستان فارسی حذف شود. مثلا در آینده وقتی به بچه‌هایتان می‌خواهید بگویید ما در جوانی‌امان مرغ می‌خوردیم، باید بگویید که ما فامیل‌های خروس را می‌خریدیم و می‌خوردیم. گرچه هنوز رابطه خویشاوندی مرغ و خروس مشخص نیست؛ بعضی‌ها می‌گویند نامزد هستند و عده‌ای دیگر می‌گویند که نیستند. به هر حال باید آمادگی این موضوع را  داشته باشید تا فردا روزی ازتان پرسیدند آن قدیم‌ها «چیکن برگر»‌ چه ترکیبی دارد، یک جوری شکل مرغ و مزه‌اش را توضیح دهید.

مرغ

چند ساعت پیش بود در خبرها خواندم مرغ‌ها در چند استان، ممنوع الخروج می‌شوند. به گمانم خبرگزاری «ایسنا» این خبر را برای دقایقی روی سایت قرار داد اما جزییات خبر مشخص نبود. ما نمی‌دانیم پاسپورت مرغ‌ها را می‌گیرند یا اینکه در فرودگاه جلوی پروازشان را خواهند گرفت. هر چه هست، این مرغ‌ها به راحتی نمی‌توانند از این استان به آن استان بروند و از این به بعد باید کلی پنجه نگاری و بال‌نگاری شوند تا بتوانند به استان‌های دیگر سفر کنند.

خبر نشان ندادن تصاویر مرغ خوردن در تلویزیون را هم که دیگر همه‌اتان خوانده‌اید. با فیلم‌نامه نویس‌ها باید یک صحبتی شود که به جای مرغ، از گوشت یا تن‌ماهی در سکانس‌هایش استفاده کنند تا خدای ناکرده، مرغی وسط کادر نپرد و دلِ جماعتی را به آب نیندازد. شما در نظر بگیرید فیلمی را که سکانس‌های اصلی‌اش در مرغ‌داری گرفته شود و یا شخصیت اول فیلم، مرغ‌فروشی داشته باشد. این فیلم قطعا مجوز نمایش نمی‌گیرد.

آن انتها هم یک سری خبر به گوش می‌رسید که گفته شد، فعلا مرغ نخورید، چه کاری است خُب؟ این همه مواد پروتئینی؛ گوشت، ژامبون، تن‌ماهی، سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، فالوده شیرازی؛ اصلا در این فصل گرما، آدم فالوده شیرازی را ول می‌کند و می‌رود سراغِ مرغ؟!

بسته پیشنهادی:

به رسم همیشگی که اکثر دوستان، یک بسته پیشنهادی می‌دهند، من هم در اینجا می‌خواهم از فرصت استفاده کنم و یک بسته پیشنهادی بدهم تا بیشتر از این با دُمِ مرغ بازی نشود و کلا مرغ را فراموش کنیم.

۱) گفتن از مضررات مرغ: اول بسته پیشنهادی این است که یک کارشناس جور کنید و تا جایی که می‌توانید، از مضرراتِ مرغ بگویید. مثلا مرغ کلسترول اشباع نشده دارد و سلامت شما را به خطر می‌اندازد و از این حرف‌ها.

۲) تیزرهای تبلیغاتی منفی: دومین مورد در این بسته، ساخت تیزرهای تبلیغاتی منفی است. مثلا داداش سیا با دوستش دو کیلو مرغ می‌خرد و چند دقیقه بعد تصادف می‌کند. در انتها یک پیغامی ظاهر شود و بگوید: «این تصادف، سزای خرید مرغ بود».

۳) بالا بردن قیمت: درست است که قیمت فعلی مرغ همینطوری بالاست و کسی نمی‌خرد اما برای اینکه کلا از شر این داستان‌ها رها شویم و مرغ از دایره خوراکی‌های ما ایرانی‌ها حذف شود، قیمت مرغ را به کیلویی ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ هزار تومان برسانید. اینطوری به صورت تضمینی، بعد از ۳ ماه ریشه مرغ از جا کنده می‌شود. گرچه با قیمت فعلی هم به زودی ریشه‌اش کنده می‌شود.

 

Related posts:

 1. مرغ ۷۰۰۰ هزار تومانی و راهکارهای بهبود شرایط
 2. مزایای پخش نشدن بازی‌های لیگ‌برتر از تلویزیون
 1. ۳۱ تیر ۱۳۹۱ در ۱۸:۱۱ | #1

  اصلا مرغ چیه. من یادم نمیاد چیزی به اسم صف های کلیومتری و مرغ شنیده باشم. ایرانی جماعت و مرغ؟ فکر کنم آرمان اشتباه میکنی ها اصلا ما مرغ ندیدیم که بخواد قیمتش بالا بره.
  رفته بودم نون بگیرم از جلوی گوشت فروشی رد شدم دیدم ملت داخل وایسادن بعد این مرغ ها رو اینقدر خوشگل توی یخچال چیده بود تا مشتری مرغ هم به جای چیزای دیگه بخره. یعنی یه فاجعه ای بود خدایی.

 2. سعید
  ۱ مرداد ۱۳۹۱ در ۲۰:۲۰ | #2

  مرغ که سهله!
  این طرح همایونی یارانه ها اگر همینطور ادامه پیدا کنه، دولت مجبوره همینطور پول بدون پشتوانه چاپ کنه بده دست مردم. اونوقت می بینید که تخمش رو هم نمیتونید بخورید!

 3. میم.ف
  ۴ مرداد ۱۳۹۱ در ۰۹:۵۴ | #3

  ها ها ها
  عالی بود

 4. ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۸ | #4

  این پستت رو بی بی سی نشون داد

 1. بدون بازتاب