خانه > گزارش‌های میدانی > قیمت خانه‌ در تهران چطور تعیین می‌شود؟

قیمت خانه‌ در تهران چطور تعیین می‌شود؟

اگر به مراسم خواستگاری و عقد جوانان دقت کرده باشید، تنها وجه اشتراک بین خانواده عروس و داماد،‌ زیر سقف رفتن دو گُل نوشکوفته است. به طوری که همین امر و پیدا کردن سقف برای شروع زندگی، تاثیر به سزایی در قیمت‌ خانه‌ها گذاشته است. البته نه اینکه تنها دلیل این باشد، اما همین اینکه جوانان در ابتدای زندگی به دنبال یک سقف هستند، در تکان دادن بازار مسکن بی‌دلیل نبوده و نخواهد بود. از جمله دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت خانه‌ی تهرانی، میزان شیب منطقه و مدل خودروهای اطراف است. در ادامه عوامل مهمی که قیمت خانه را تعیین می‌کنند را شرح می‌دهم تا متوجه شوید خانه‌ها در تهران، چطور قیمت گذاری می‌شود.

خانه

- شیب خیابان و کوچه: یکی از مهمترین دلایل تعیین قیمت خانه در استان تهران، شیب خیابان و کوچه است. نتایج آخرین تحقیقات قشر زحمت کشِ «بنگاه‌دار» نشان داده که گران‌ترین خانه تهران، در کوچه‌ و خیابانی با شیبِ ۴۰ درجه قرار گرفته است. ارزان‌ترین خانه نیز در کوچه‌ای بوده که اصلا شیب نداشته و کاملا «کفی» بوده است. یعنی صافِ صاف.

- شغل ساکنان محل: دومین مورد برای تعیین قیمت خانه، شغل ساکنان محل است. به طور مثال در مناطق بالا نشین با قیمت متری ۱۰ میلیون تومان، اکثر ساکنان؛ دکتر جراح پلاستیک، وکیل، تاجر، کاسب، رفیقِ آقای خاوری، هنرمند، قدیمی‌های محل (که ۴۰ سال پیش زمین را متری ۱۰۰۰ تومان خریده‌اند)، فوتبالیست و … هستند اما در محل‌های پایین‌ نشین شرایط فرق می‌کند. در اینجا کارمند، کارگر، محقق، دانشمند، فیلسوف، مغازه‌دار و غیره را می‌بینید.

- مدل‌ ماشین‌ها: سومین عامل در جابه‌جایی قیمت خانه‌های تهران، مدل‌ ماشین‌های پارک شده است. در مناطق با شیبِ بالای ۲۵ درصد، شاهدِ ماشین‌هایی نظیر B.M.W، سوناتا، سانتافه، سمند (خودروی ملی، ویژه کارکنان دولتی) و اینها هستیم اما در مناطقی با کوچه کفی و صاف، بیشتر پراید و پژو ۲۰۶ و نهایتا تندر دیده می‌شود. مدل ماشین هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت خانه است.

- فضای سبز و درخت: قاعدتا اینطور است که هر چه به پایین بروید، احساس قدم زدن در منطقه کویری را می‌:کنید و هر چه بالاتر بروید، احساس نزدیک شدن به جنگ‌های شمال بهتان دست می‌دهد. این مورد در قیمت خانه هم تاثیر می‌گذارد و به عنوان چهارمین عامل شناخته می‌شود.

- مراکز خرید: در مناطق پایینی و کفِ شهر، تا چشم باز می‌کنید، سوپر مارکتی را می‌بینید که پنیر تبریز و صابونِ گلنار می‌فروشد و برادران عباسی و شرکاء، با  تولیدی  خودشان، فروشگاه زیرپوش زده‌‌اند. اما همین معیار مهم در قیمت خانه بسیار تاثیر گذار است و در شمال شهر قضیه فرق می‌کند. در آن بالا که نمایندگی برندهای مشهور را می‌بینید که کاملا هم طبیعی است. این هم پنجمین مورد برای قیمت‌گذاری خانه در بالای شهر است.

- شهروندان:‌ اول از همه این را بگویم که همه هموطن ما هستند و بالا پایین ندارد. همگی از حق مساوی برخوردارند و مواردی از این قبیل که در فیلم‌ها و سخنرانی‌ها گفته می‌شود. اما انصافا نمی‌شود این مورد را در تعیین قیمت خانه دخیل ندانست. به طور مثال، اکثر جوانان بالایی، تازه از سفر اروپا برگشته‌اند و فارسی را به زور صحبت می‌کنند؛ و یا دختری که ۵ بار دماغِ خود را عمل کرده، به نظر شما اینها در قیمت خانه تاثیر گذار نیستند؟  اینها ساکنین لوکس به‌ حساب نمی‌آیند؟ حالا در نقطه مقابل در نظر بگیرید جوان کف شهری را که تازه لیسانس ادبیات فارسی گرفته و شب‌ها، خسته و کوفته از  آژانس تلفنی به خانه می‌آید. این مورد ششمی خیلی به چشم می‌خورد.

- امکانات شهری:  آسفالتِ خوب، پارک سرسبزتر، پل هوایی تمیز، جوی آب روان و آمدن ماشین آشغال جمع  کُنی، سر ساعت ۹. همین چند مورد کافی است که هفتمین مورد برای تعیین قیمت خانه در تهران هم جور شود و ما ۷ دلیل داشته باشیم برای اینکه نشان دهیم قیمت یک خانه در تهران چطور تعیین می‌شود؛ چرا در منطقه‌ای قیمت متری ۲ میلیون است و در جای دیگر،‌ متری ۱۲ میلیون. گرچه نباید از کیفیت مصالح استفاده شده در ساختمان و معماری نوین اروپایی نیز گذشت!

 

 

Related posts:

  1. مهمان سر زده، بلای جان صاحب خانه!
  2. خاطره یک روز موتور سواری در تهران