خانه > گزیده خبرها > جیگر ممنوع التصویر شد

جیگر ممنوع التصویر شد

اگر فکر می‌کنید که کلمه‌ «جیگر» تنها در اوایل دوران نامزدی و صحبت‌های عاشقانه‌ی زندگی کاربرد دارد، سخت در اشتباه هستید. علاوه بر جیگر عاشق‌ها و جیگر موجود در بدن انسان-حیوان، یک جیگر دیگر وجود داشت که در مجموعه «کلاه قرمزی» ظاهر شده بود. کاراکتر جیگر در کلاه قرمزی متعلق به یک الاغِ عروسکی بود که طرفداران بسیار زیادی داشت اما انتشار خبر: «شخصیت عروسکی جیگر ممنوع التصویر شد»، باعث شد که دوست‌داران این شخصیت عروسکی ناراحت شوند. علت این ممنوع التصویری، «بدآموزی‌های رفتاری» اعلام شد. در همین رابطه و برای اینکه بد آموزی رفتاری در رابطه با شخصیت جیگر را مشخص کنیم، به صورت دقیق آن را موشکافی نمودیم تا ببینیم چه بدرفتاری‌ها داشته و ما خبر نداشتیم!

جیگر کلاه قرمزی

کلمه‌ی جیگر: اولین بد آموزی رفتاری در رابطه با شخصیت عروسکی جیگر در این کلمه نهفته است. در نظر بگیرید که کودکی در خانه نشسته است و به مادر خود می‌گوید: «جیگر رو دوست دارم». چه معنی دارد که بچه در این سن و سال پایین، با کلمه‌ی جیگر آشنا شود؟ آیا این مصداقِ بارز بدآموزی نیست؟ حالا مخاطب خردسال را کنار می‌گذاریم و به سراغ مخاطب بزرگسال می‌رویم. فکر کنید در جمعی از اعضای فامیل نشسته‌اید و در حال تماشای کلاه قرمزی هستید؛ اگر خدای ناکرده کلاه قرمزی وسط فیلم بگوید: «جیگر جون، چرا با من قهری؟» این روی جوانان در آستانه‌ی ازدواج فامیل تاثیر نمی گذارد؟ ضمنان اگر فردا روزی در جامعه، اگر پسری بگوید «جیگرمی»، همه خیال می‌کنند که ایشان قصد تیکه پرانی دارد و دیگر متوجه نمی‌شوند که این بنده خدا به آن کاراکتر الاغ کلاه قرمزی اشاره می‌:کند.

جیگر الاغ: شاید خود جیگر به خودی خود دچار مشکل نباشد و جزو ممیزی‌ها قرار نگیرید، اما جیگر الاغ داستانِ متفاوتی دارد. اگر نام کلاه‌قرمزی را جیگر می‌گذاشتند، شاهد این ممنوع التصویری نبودیم اما از آنجا که نقش جیگر را یک «الاغ» بازی می‌کند، ماجرا متفاوت می‌شود. گوشت الاغ به خودی خود مشکل دارد، چه برسد به جگر آن.

جملات انحرافی: یکی از عمده دلایل ممنوع التصویری جیگر، جملات انحرافی آن اعلام شد. نه اینکه در روز روشن و جلوی میلیون‌ها بیننده فحش بدهد، نه. بلکه منظور از این، منحرف کردن خردسالان و جوانان است. آن دیالوگ‌هایی که جیگر در مجموعه کلاه‌قرمزی می‌گفت، شدیدا انحرافی بود. یعنی اینکه ببینده را از راه راست برداشته و مستقیما به راه چپ می‌برد. خیلی خوشحالیم که با تیزبینی مثال زدگی ناظران، این مورد سریعا مشخص شد.

با ممنوع التصویر شدن جیگر، ضربه شدید روحی به او وارد شده و در حال حاضر جواب خبرنگار ما را نمی‌دهد. اما امیدوارم در آینده، شاهد جیگرهای نوظهوری در عرصه سینما و تلویزیون باشیم و جیگر فعلی ما هم برگردد.

 آپدیت: ظاهرا از کارگردان گرفته تا تهیه کننده و آبدارچی مجموعه کلاه‌قرمزی، این خبر را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند جیگر ممنوع التصویر نیست. نمی‌دانیم به خاطر فشار رسانه‌ها این ممنوع التصویری برداشته شد یا اینکه واقعا جیگر از اول ممنوع التصویر نبود، اما هر چه هست، او می‌تواند به آغوشِ کلاه‌قرمزی بازگردد و دیگر چهره‌اش ممنوع نیست.

No related posts.

 1. محمود
  ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۲ | #1

  من که متوجه بحث تون نشدم فک کنم دچاز هزیون شدید

 2. علی حاتم
  ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۴ | #2

  بهتره هر چی شنیدی اولش تحقیق کنی بعد بیایی تحلیل آبکی کنی . هم جبلی و هم طهماسب این خبر رو تکذیب کرده اند. یه سرچ کن تکذیبیه هاشون رو پیدا میکنی.

  • آرمان حسینی
   ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۸ | #3

   دوست عزیز، در دو روز گذشته این خبر از سمت خبرگزاری‌های معتبر منتشر شد و ما هم پیرامون خبر، این نوشته طنز را منتشر کردیم. خبر تکذیب تهیه کننده و کارگردان مجموعه کلاه‌قرمزی، تازه امروز در خبرگزاری‌ها منتشر شده، در صورتی که این نوشته متعلق به دیروز است!

 3. محمد
  ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۳:۴۲ | #4

  گویا تنها هنری که دارید چرت و پرت نوشتن و به اشتراک گذاشتن است اگر اندکی صداقت در وجودتان بود هر هذیانی را منتشر نمی کردید کدام خبرگزاری معتبری این خبر را منتشر کرده بود واقعا شرم بر شما که حتی شجاعت پذیرش اشتباه (اگر بشود گفت اشتباه ) خود را ندارید

  • آرمان حسینی
   ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۳:۵۳ | #5

   آقای محمد؛ نمی‌دانم تعریف شما از خبرگزاری معتبر و «پذیرش اشتباه» چیست. این یک نوشته طنز است که که در رابطه با خبری نوشته شده است. حالا شرایطی پیش آمده که آن خبر تکذیب شده؛ آیا این دلیل می‌شود که ما نوشته طنز خود را پاک کنیم؟ ما علم غیب نداریم که ببینیم خبرهای منتشر شده در خبرگزاری‌ها، تکذیب می‌شوند یا نه! اگر بنا بود که صبر کنیم تا از صحت تمامی خبرها اطمینان حاصل کنیم، باید برای طنزنویسی بیشتر از یک هفته صبر می‌کردیم تا از خود مقام مسئول صحت ماجرا را جویا شویم. امیدوارم تعریف شما از خبرگزاری معتبر، صرفا روزنامه همشهری و بخش خبری ۲۲ نباشد.

   لینک خبرگزاری ایسنا (البته اگر ایسنا را قبول دارید):
   http://isna.ir/fa/news/91060703971/%D8%AC%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

   لینک خبرگزاری میراث فرهنگی:
   http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=100430&Serv=4&SGr=31

   لینک خبری عصر ایران:
   http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=100430&Serv=4&SGr=31

 4. nazardeh
  ۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۸:۰۱ | #6

  آقایان علی حاتم و محمود
  حق با آقای آرمان هست و معلومه شما همچین آپدیت نیستید.
  خبرها لحظه به لحظه است

 5. علی
  ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۳:۰۰ | #7

  در ضمن پی سی دانلود دم شما گرم که لینکدونی تون متعلق به خبرگزاری فارس نیست

 6. ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۴:۳۴ | #8

  حضرت علی (ع) : بیان هر خبری که از صحت آن اطمینان نداری نیز مصداق دروغگویی است.

  اما تحلیلهاتون در مورد کاراکتر جیگر خیلی باحال بود!

 7. tomas
  ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۶:۲۱ | #9

  اولا نوشته طنز است و ثانیا خبر به قدری ضایع و در عین حال رسمی بود که بی بی سی هم آنرا با تمسخر منتشر کرد.
  دستتان درد نکند.اگر همین دو خط طنز را هم ننویسید که دق میکنیم برادر.خدا عمرت دهد ولی میبینی که طاقت همین دو کلمه شدیدا رقیق شده و نرم را هم ندارند آقایان!

 8. احد
  ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۶:۲۷ | #10

  کی گفته ممنوع التصویر شد؟!
  بی بی سی ؟!!!!!
  بهشون بگید مثل همیشه شایعه سازید.

 9. طرفدار
  ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۷:۴۵ | #11

  @محمد
  خاک بر سرت با این مضخرفاتی که گفتی بیشعور

 10. یک دوسیت
  ۹ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۳:۰۱ | #12

  درسته جیگر

 1. بدون بازتاب