خانه > طنز ایرانی > چند نمونه از تبلیغات زرد ماهواره‌ای

چند نمونه از تبلیغات زرد ماهواره‌ای

چند دهه‌ای است که بنا به مسائل مختلف، تعداد ایرانیان مقیم امریکا زیاد شده است. کانون و مرکز اصلی این تجمع هم شهری نیست جز «لس آنجلس» که بعضی‌ها به شوخی آن را «تهرانجلس» هم خطاب می‌کنند. اینکه چرا لس‌آنجلس به مرکز تجمع ایرانی‌ها تبدیل شده،‌ روایات مختلفی برای آن وجود دارند. اما آنچه هست نشان می‌دهد در این شهر (طبق آمارهای غیررسمی) تا ۸۰۰.۰۰۰ هزار ایرانی زندگی می‌کند و این جمعیت به ما می‌گوید بیخود نیست که به آن تهرانجلس می‌گویند. یکی از مشاغلی که در این سال‌ها در لس‌آنجلس شکل گرفته و چند سالی حسابی گُل کرده بود، راه اندازی شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان است. این شبکه‌ها که آغاز کارشان در دهه ۷۰ شمسی بوده، در طی سالیان اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند و محتوای کاملا زردی را به خورد فارسی زبانان داده‌اند، اما زردتر از محتوا، تبلیغات آنها است که هر انسان سالمی را از پای در میاورد. در ادامه چند نوع از تبلیغات این شبکه‌ها را بررسی می‌:کنیم تا خودتان قضاوت کنید و ببینید این تبلیغات ارزش اعتماد کردن را دارد یا خیر.

تبلیغات ماهواره‌ای

 

- لارجر باکس

 • آنچه تبلیغ می‌کنند: آیا از کوچکی *** خود رنج می‌برید؟ آیا همسر شما می‌خواهد شما را طلاق دهد و از این وضع شاکی هستید؟ با ما تماس بگیرید، افزایش طول ۱۰ سانتی و عرض ۵ سانتی تنها در یک هفته!
 • تاثیرات بعد از خرید محصول از زبان یکی از مشتریان: خیلی کوچیک بود، نمی‌دونستم چیکار کنم. اولش با خودم گفته این قسمت ماست و کاریش نمیشه کرد اما وقتی که این تبلیغات رو دیدم و محصول رو سفارش داد، کاملا شوکه شدم. اون اوایلش درد داشت، چون باید به گیره می‌بستم تا کش بیاد، اما این درد رو یک هفته تحمل کردم و بعدش دیگه راحت شدم؛ الان اعتماد به نفسم هم رفته بالا.
 • واقعیت: کسی را اطرافمان نداشتیم که تست کرده باشد، اما مطمئن هستم که اندازه‌اش تغییر نمی‌کند، خیالتان راحت.

- قرص‌های ترک اعتیاد

 • آنچه تبلیغ می‌کنند: با قرص‌های ترک اعتیاد ما، در ۳۰ روز با اعتیاد خداحافظی کنید. یکی از مهمترین مزایای قرص‌های ما، عدم نیاز بستن شخص معتاد به تخت و یا مواردی از این قبیل است. تنها کافیست این قرص‌ها را مصرف کنید تا با دیدن مواد مخدر، درجا بالا بیاورید.
 • تاثیرات بعد از مصرف دارو از زبان یکی از مشتریان: آقا من اوضاع‌ام خیلی خراب بود و هر روز بابت اعتیادم، زنم رو کتک می‌زدم و پول نداشتم که نون بخرم تا شکمم رو سیر کنم. یه روز مادر زنم اومد خونه‌امون و گفت اینا رو بخور، من هم خوردم و دقیقا بعد از ۳۰ روز، از این رو به اون رو شدم. الان عضو تیم‌ملی بدنسازی هستم، یه خونه تو فرشته خریدم و دفتر کاریم هم تو لندنه. به شما هم توصیه می‌کنم اگه می‌خواهید از این رو به اون روز بشید، این قرص‌ها رو مصرف کنید.
 • واقعیت: این قرص‌ها چند صد هزار تومان پول شما را به باد می‌دهند و ممکن است سلامت شما با مصرف این قرص‌ها به خطر بیفتد.

- افزایش قد 

 • آنچه تبلیغ می‌کنند: آیا از قد کوتاه خود رنج می‌برید؟ آیا دوست داشته‌اید که عضو تیم‌ملی بسکتبال شوید و امکانش را نداشتید؟ آیا موقع نشستن پشت فرمان ماشین، نمی‌توانید جلوی خود را ببینید؟ با ما تماس بگیرید، دمپایی‌های جادویی افزایش قد.
 • تاثیرات بعد از خرید محصول از زبان یکی از مشتریان خودشان: قبل از استفاده از این دمپایی‌ها، قد من ۷۵ سانتی‌متر بود و جزو دسته کوتوله‌ها به حساب می‌اومدم. با خودم گفتم بهتره این دمپایی جادویی رو بخرم تا با ۵۰ سانت اضافی، قدم بشه ۱۲۵ سانت‌، اما در کمال ناباوری، قد من ۱.۵ متر افزایش پیدا کرد و الان ۲ متر و ۲۵ سانتی‌متر هستم. در حال حاضر عضو تیم‌ملی بسکتبال شدم و همه دخترها بهم لبخند می‌زنند. قبلا کسی محل سگ هم بهش نمی‌ذاشت، من خیلی خوشبختم، دوست‌تون دارم.
 • واقعیت: ۵۰ سانت که هیچ، ۵ دهم میلی‌متر هم تاثیر ندارد. یکی از بازیکنان بسکتبال محله را می‌آوردند و جای آدم کوتوله سابق جا می‌زنند.

- سفت کننده:

آنچه تبلیغ می‌کنند: اگر از شُل بودن *******های خود رنج می‌برید، همین حالا تلفن را بردارید و به ما زنگ بزنید. به شما قول می‌دهد طوری سفت شود که با سنگ برابری کند.
تاثیرات بعد از خرید محصول از زبان یکی از مشتریان: اون اوایل بیش از حد شُل بود و از لحاظ شُلی با ماست برابری می‌کرد. بعد از اینکه محصول سفت کننده رو سفارش داد، ماشالله بزنم به تخته، عین یه تیکه سنگ شده. من یکی که خیلی خوشحالم و همسرم هم راضیه.
واقعیت: در این زمینه هم نمونه مشابه‌ای نبود اما بعید می‌دانید در حد سنگ سفت شود!

 

No related posts.

 1. ممد
  ۱۵ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۶:۵۱ | #1

  جالب انگیز بود

 2. کوروش
  ۱۶ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۷:۵۵ | #2

  این درسته که اکثر این محصولات تقلبی، بدون خاصیت، با عوارض جانبی زیاد و … هستند و با این وجود نباید تبلیغ بشن. اما به دو نکته اشاره نکردید:
  - اول اینکه وجود این همه تبلیغ برای این محصولات نشانه مصرف بالای آنها در داخل کشور است (به شماره تلفن های ۰۹۱۹ و ۰۹۳۵ که در این تبلیغات وجود داره دقت کنید، حتی اکثرا در خیلی از شهرهای ایران نمایندگی فروش هم دارن). چند وقت پیش ایمیلی به دستم رسیده بود که ادعا کرده بود یک ایرانی و یک تاجر چینی با تولید و فروش یک محصول تقلبی برای برنزه کردن پوست در ایران و تبلیغ از طریق همین شبکه ها میلیاردر شدن! و احتمال زیاد همه ما میدونیم که محصولات ذکر شده در این مقاله هم فروش خوبی دارند.
  - دومین مورد اینکه شما شبکه های لس آنجلسی رو متهم کردید، درحالیکه اونها تولید کننده این محصولات نیستند و فقط برای بقای خودشون نیاز به پول در ازای تبلیغات دارن. البته من کار اونا رو تایید نمیکنم اما مطمئن باشید همین صدا و سیما هم اگر محدودیت برای پخش این تبلیغات نداشت، حتما این کار رو میکرد. همینطور که تبلیغ کلی بانک و مؤسسه مالی و … رو میکنه که کارشون خیلی فرقی با کلاهبرداری از طریق فروش محصولات (خدمات) بی ارزش نداره. (نمونه ش تبلیغ حساب ذخیره طلای یک بانک در سال گذشته که مشخص شد در اصل به ضرر مشتری است یا تبلیغ دو اپراتور انحصاری موبایل ایران که حتی یک مشتری راضی هم ندارن و کاملا صفت دزد برازنده شون هست)

  • آرمان حسینی
   ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۷:۴۱ | #3

   به نکات خیلی خوبی اشاره کردید. قطعا استقبال از این محصولات بالا بوده که بعد از گذشت چند سال و صرفا با تغییر شکل محصولات، باز مشتریان به سراغ آن می‌روند. به قول شما شبکه‌های لس‌آنجلسی برای بقای خودشون این تبلیغات رو میکنند و اگر یک سری از موارد نبود، اکثر شبکه‌های محلی/ملی دنیا برای سود بیشتر این تبلیغات زرد و زیان بار رو پخش می‌کردند. تمام تلاش من در این مقاله این بود که با بیان یک بخش کوچک از این تبلیغات به صورت طنز و زوم کردن روی یک بُعد اون؛ علاوه بر رسوندن رسالت طنز، اندک کاربرانی رو از مضررات این محصولات بی‌مصرف آگاه کنم. ممنونم از شما.

 3. ۱۶ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۷:۴۲ | #4

  داداش خیلی باحال بود با اجازه کپی کنم دوستان روحشون شاد بشه

 4. فرشید
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۷ | #5

  من یکی از سازندگان تبلیغات تلویزیونی هستم.من به خاطر علاقه به جلوه های ویژه سینما به این کار وارد شدم اما برای من جای کار غیر از تبلیغات نبود.بعضی وقتها فکر میکنم که با تبلیغ خیلی از چیزها به مردم خیانت میکنم که نمونه اش همین بانکها و تولیدکنندگان خودرو هستند. امیدوارم مردم با تحقیق ، یک چیز رو باور کنند نه فقط با دیدن تبلیغ اون.

 5. محمد
  ۱۸ شهریور ۱۳۹۱ در ۰۴:۱۷ | #6

  با سلام من مشاور هستم این شبکه ها بیشتر به فکر کسب درآمد هستند تا اطلاع رسانی .متاسفانه در اغلب منازل این جملات به گوش نوجوانان میرسد وتاثیر بسیار مخرب برای آنها دارد.بسیاری از خانواده ها که درخصوص مشکلات فرزندانشان مراجعه میکنند نحوه آشنایی فرزندشان با این مسایل را شبکه ها میدانند .امیدوارم خانواده ها نظارت بیشتری بر برنامه های تصویری مشاهده شده توسط دلبندانشان داشته باشند . این تصاویر وتبلیغات مثل ویروس های کامپیوتری در گوشت پوست واستخوان افراد نفوذ میکند و ناغافل مغز را پوک میکند.اراده و توان انر»ی انجام کار فعالیت موثر اقتصادی را از جوانان گرفته و فکر وذهن آنها را فقط در راستای برآورده کردن یک نیاز صرف می کند.

 6. ایلماز
  ۲۱ شهریور ۱۳۹۱ در ۱۵:۱۵ | #7

  االان این چه ربطی داره ؟؟؟!!! هر تی وی با هزینه تبلیغاتش اداره می شه تو همه جای دنیا همه هم می دونن که در کل این نوع تبلیغات رو خیلی نمی شه بهش اعتماد کرد اما تو تمام شبکه های دنیا وجوود داره حالا این دیگه بر می گرده به عقل و هوش یک آدم که با وجوود دنیای اطلاعات بازم بابت یک تبلیغ گول بخوره …!!!بعد هم تی وی های بی محتوا خیلی دوام نیاوردن و از بین رفتن و اونایی که هستن حتما مخاطب های خاص خودشون رو دارن ………..دیگه هر چی هست از تی وی ضرغامی قابل تحمل تره

 1. بدون بازتاب