خانه > نقد و بررسي > رازهای محبوبیت برنامه نود با عادل فردوسی‌پور

رازهای محبوبیت برنامه نود با عادل فردوسی‌پور

از معدود برنامه‌هایی که باعث می‌شود بعد از چند روز تلویزیون را روشن کنیم و چند ساعتی خود را سرگرم نگه داشته باشیم،  برنامه  نود عادل فردوسی پور است. نام وی با ۹۰ درهم آمیخته شده و همه افراد این دو کلمه را با هم تکرار می‌کنند! برنامه نود که وارد سیزده‌مین سال فعالیت خودش شده است، میلیون‌ها مخاطب دارد و می‌توان کارمندان و محصلانی را پیدا کرد که علارغم اینکه باید صبح اول وقت بیدار شوند، تا نیمه‌های شب بیدار می‌ماند و بحث‌های جنجالی این برنامه را دنبال می‌کنند. یک برنامه تلویزیونی چطور می‌تواند اینقدر محبوب شود که افتخاری برای شبکه شود و همه از آن صحبت کنند؟. در ادامه دلایل محبوبیت این برنامه را بیان می‌کنیم که باعث شده از پیر تا جوان، دوشنبه شب‌ها پای تلویزیون و کانال‌های اینترنتی بنشیند و این برنامه را نگاه کنند.


- وجود عادل فردوسی پور!

همینکه یک فرد باسواد و زیرک مجری این برنامه تلویزیونی شده یک هدیه بزرگ برای نود است. فردوسی پور خودش طرح و ایده نود را پیاده سازی کرد و با تلاش‌هایی که در زمینه گزارشگری (با صدای نه چندان جالب در ابتدای تست‌ها!) داشت، بالاخره توانست در ابتدا به عنوان گزارشگر وارد صدا و سیما شود و کم کم، خود را در مجموعه جا بیاندازد. بسیاری از افراد یکی از عمده دلیل‌های موفقیت برنامه نود را در بودن فردوسی پور می‌دانند. او به خوبی شرایط مختلف را درک می‌کند، تکه‌ها را به موقع می‌اندازد و در پرسیدن سوال‌های چالش بر انگیز نیز بسیار باهوش است! همین چند ویژگی باعث می‌شود که برنامه‌های اون بسیار داغ و پرنشاط شود به طوری که در هر برنامه شاهد بحث‌های متفاوت میان افراد مختلف هستیم و همین امر بسیاری از فراد را پای تلویزیون میخکوب می‌کند و به آنها هیجان می‌دهد. در ابتدا با توجه به اینکه جوان بوده و استرس‌هایی ناشی از برنامه زنده داشته و اختیاراتی به اون داده نمی‌شد، به صورت روتین بازی‌ها را بررسی می‌کرد اما با جا افتادن در شبکه، شاهد گسترده شدن دامنه سوال‌های چالش برانگیز و مچ گیری‌های او هستیم. تصور نود بدون فردوسی پور ممکن است؟

- اولین بودن برنامه نود در تلویزیون

اولین بودن در هر زمینه‌ای، مزیت‌های فراوانی را به دنبال دارد، برنامه نود نیز چنین وضعیتی را تجربه می‌کند. در سال ۱۳۷۸ که نیاز گسترده‌ای به بررسی بازی‌های لیگ فوتبال احساس می‌شد، برنامه نود با محوریت بررسی بازی‌های لیگ داخلی فوتبال وارد شد و با گذشت زمان،‌ اختیارات بیشتری را نیز بدست آورد و کم کم زمینه نقد افراد فوتبالی و گله کردن از مشکلات نیز فراهم آمد. در سال‌های اخیر برنامه‌های مشابه‌ای در شبکه‌های دیگر نیز شروع به فعالیت کردند به طوری که سعی کرد‌ه‌اند شیوه کاری نود را دنبال کنند اما از آنجا که دو عامل فردوسی پور و اولین بودن را در اختیار ندارند، قطعا محبوبیت لازم را بدست نخواهند آورد.

- موشکافی مسائل مهم فوتبال

هر هفته شاهد بررسی دقیق مسائل فوتبالی توسط فردوسی پور و همکارانش هستیم که همین امر علاوه بر اینکه به پیشرفت فوتبال داخلی کمک می‌کند، باعث می‌شود دست افرادی که باعث مشکلاتی می‌شوند نیز رو شده و بدین شکل جنجال‌هایی آغاز بشود. در برنامه نود هر هفته بخش‌هایی را می‌بینیم که کسی فکرش را هم نمی‌کند که روزی این موارد در برنامه‌های تلویزیونی بررسی شود. نمونه بارز این امر، مشکلات دلالی و نقش مربیان در این میان است که توسط این برنامه بررسی می‌شود و بسیاری از افراد نیز جبهه‌های لازم را می‌گیرند تا مبادا متهم شوند. اگر تیم ملی حذف شود یا مشکلی برای تیم‌های باشگاهی بوجود بیاد، در برنامه به صورت دقیق بررسی می‌شود و همین مسئله، طرفداران فوتبال را سر ذوق می‌آورد.

- جنجال‌های فراوان در بین برنامه

کمتر شبی بوده که برنامه نود اجرا شود و شاهد جنجال و دعوا بین چند شخص نبوده باشیم! از مصاحبه‌های تلفنی گرفته تا حضور افراد مختلف در برنامه و رفع اتهام آنها و متهم کردن سایر افراد، باعث می‌شود که بحث‌های داغی بوجود بیاد که خواب را از چشمان بینندگان می‌پراند! نمونه آخر این جنجال و دعواها، بحث بین جناب غیاثی و هوشنگ نصیر زاده بوده هست که هر کدام حقانیت خود را ثابت می‌کردند و دیگری را متهم می‌کردند! قطعا اگر این جنجال‌ها در برنامه نود وجود نداشت، این برنامه مخاطبین چند میلیونی را بدست نمی آورد.

- وجود آیتم‌های متفاوت و خاص

از ویژگی‌های اصلی برنامه‌های تلویزیونی که باعث می‌شود بر تعداد مخاطبین آن بیافزاید، وجود آیتم‌های متفاوت و جالب است. در برنامه نود شاهد مصاحبه با فوتبالیست‌های شناخته شده، تصاویر ارسالی کاربران، داوری مسابقات، طنز ۹۰ درجه و باقی موارد خواهید بود که همین آیتم‌ها باعث می‌شود که برنامه حالت تکراری پیدا نکند و هر چند دقیقه، چیزی جدیدی برای نشان دادن وجود داشته باشد.

- مطرح کردن سوال‌ها بدون ترس

اگر نیاز باشد و تا جایی که امکان پذیر باشد، مجری برنامه یقه افراد مختلف را در برنامه خود می‌گیرد و حرفش را رُک و راست می‌زند. انتقاد‌ها را انجام می‌دهد و در مورد مسائلی که مربوط به فوتبال و برنامه او می‌شود، نظرات لازم را می‌دهد. آخرین نمونه آن نیز بحث انتقال تیم‌ها به شهرستان بود که تا حدودی در جلوگیری از این کار موفق بود و نگذاشت تیم‌ها شهرها به راحتی جا‌به جا شوند. این ویژگی‌ارتباط مستقیمی با مجری برنامه یعنی عادل فردوسی پور دارد.

با وجود مشکلاتی که این برنامه از ابتدای کار داشته  و شایعات فراوانی که در مورد خط قرمز این برنامه و تعطیلی بوجود آمده بود، هم اکنون نود به به کار خود ادامه می‌دهد و به جز موارد استثنا که تغییر در برنامه‌های لیگ و بازی‌های ملی است، این برنامه دوشنبه شب از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود. با توجه به وضعیت فوتبال و برنامه‌های تلویزیونی، وجود برنامه نود یک موهبت الهی برای ببینندگان است به طوری که نظر سنجی این برنامه و شرکت کنندگان میلیونی آن، مهر تاییدی به استقبال گسترده مردم از این برنامه دارد. اون با توجه به اینکه خودش کارگردان و تهیه کننده  برنامه نود است، بسیار از محدودیت‌های کارگردان‌ها را ندارد و همین امر نیز به ترفیع برنامه کمک می کند.

 

No related posts.

  1. ۲۵ مهر ۱۳۹۰ در ۱۹:۱۳ | #1

    البته که به هیچ وجه تصور نود بدون عادل خان ممکن نیست…! به نظرم یکی دیگه از دلایل محبوبیت نود، برنامک های کوچک و جنجالی ای است که می سازند. من به شخصه عاشق نود درجه ام، با تیکه های قشنگ استاد البته !

  1. بدون بازتاب