خانه > دنياي آي تي, نقد و بررسي > هر آنچه که باید در مورد پاساژ “علاء‌الدین” تهران بدانید

هر آنچه که باید در مورد پاساژ “علاء‌الدین” تهران بدانید

اگر اهل عوض کردن گوشی در بازه‌های زمانی مختلف باشید و تنها به گوشی ۴-۵ سال پیش خود قناعت نکنید، حتما تا به حال نام پاساژ علاءالدین را شنیده‌اید. کسانی که ساکن تهران هستند، بارها بی قصد خرید گوشی، به این پاساژ سر زده‌اند و ساکنان شهرستان‌ها نیز، کم و بیش با این پاساژ آشنا هستند. تا همین ۲-۳ سال پیش که فروشگاه‌های اینترنتی به شکل امروزی رونق نگرفته بودند، افراد مختلفی از شهرستان راه می‌افتادند و گوشی‌های مورد نظر خود را از پاساژ علاء‌الدین تهیه می‌کردند که امروزه نیز به قوت خود ادامه دارد اما کمرنگ‌تر شده است. این پاساژ به شکل خاصی در ذهن اکثر افراد، تداعی نام موبایل را دارد و این با توجه به وجود چند صد فروشنده موبایل در این فروشگاه، هیچ بیراه نیست. همین حالا این پاساژ بدون اغراق، بزرگترین مرکز عرضه کننده گوشی‌های موبایل در ایران است به طوری که شما در آن، از گوشی ۱۱۰۰ نوکیا تا گلکسی نکسوس سامسونگ را می‌توانید پیدا کنید.

پاساژ علاء‌الدین

اینکه یک مرجع خرید موبایل در تهران وجود داشته باشد، بسیار خوب است اما مسائلی در این خرید وجود دارد که در اکثر اوقات، باعث آزار مشتریان می‌شود و بعدها طوری به پاساژ علاء‌الدین فحش می‌دهند که آدم متعجب می‌شود که این فروشندگان دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟! خود من چندین بار برای خرید گوشی و یا لوازم جانبی به این پاساژ مراجعه کرده‌ام و نکاتی دستگیرم شده است که بد ندانستم با شما در میان بگذارم تا آگاهی عمومی بالاتر برود و این فروشندگان نازنین (!)، کمی منصفانه‌تر عمل کنند.

اول از همه باید بدانید، عمده دلیلی که مشتریان به این پاساژ برای خرید گوشی مراجعه می‌کنند، تنوع بالا مدل‌ها و قیمت پایین‌تر نسبت به سایر فروشگاه‌ها است. گرچه این اختلاف قیمت شاید خیلی جزیی باشد اما برای بسیاری از کاربران، مهم است و ترجیح می‌دهند گوشی خود را ارزان‌تر تهیه کنند. افرادی که مسائل مالی زیاد برایشان مهم نیست، ترجیح می‌دند به پاساژ‌های دیگر پایتخت مراجعه کنند تا  از گزند فروشندگان علاء‌الدین در امان باشند. در ادامه توضیح می‌دهیم که خرید از علاء‌الدین خیلی هم به صرفه نیست و شما تنها گول ظاهر نمایی آن را می خورید.

در پاساژ علاء‌الدین، شما با یک ساختمان ۱۱ واحدی روبرو هستید که به گفته مالک آن، بیش از ۱۱۰۰ واحد تجاری دارد. زیربنای کم و تعداد بالای واحدهای این پاساژ باعث شده است که فضای کافی برای قرار دادن وسایل رفاهی همانند آسانسور و پله برقی به خوبی وجود نداشته باشند و از نمونه‌های کوچک و ظریف این دستگاه‌ها استفاده شود. با توجه به حجم زیاد مراجعه کننده به این پاساژ، شما همیشه شاهد ازدحام جمعیت جلوی آسانسور خواهید بود که این به خودی خود، مشکل آفرین است. پله‌های برقی نیز در هر سمت به صورت یکطرفه قرار داده شده است و در هر پله، امکان قرار گرفتن یک شخص وجود دارد. وضعیت نظافت پاساژ نیز چنگی به دل نمی‌زد و شاهد آشغال‌های پرتاب شده در گوشه‌های مختلف آن هستید که این مشکل نیز می‌تواند به دلیل حجم بالای بازدید کننده‌ها باشد. گرچه مشخص است که نظافت به خوبی صورت نمی‌گیرد. به نظر می‌رسد این پاساژ، سیستم اتقا (؟) حریق خوبی هم نداشته باشد، چرا که هر از چند گاهی، شاهد آتش سوزی در طبقات پاساژ بوده‌ایم و خبرهایش را خوانده‌ایم. پیشنهاد می‌شود که کامنت‌های این خبر را هم بخوانید.

یک اصلی در این پاساژ وجود دارد که خریداران حرفه‌ای به آن توجه می‌کنند و آن این است که در طبقات بالا، قیمت گوشی‌ها ارزان تر است، اما چرا؟ به دلیل اینکه در طبقه چهارم به بالا، دیگر حالت فروشگاهی را کمتر می‌بینید و شاهد انبارهایی هستید که از هر مدل گوشی، چند صد دستگاه می‌آورند و به صورت عمده یا تکی می‌فروشند. همین امر باعث می‌شود که قیمت گوشی بین ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان (بسته به نوع گوشی) از طبقات همکف پایین‌تر باشد.

فروشندگان مختلفی در پاساژ علاء‌الدین وجود دارند که خیلی تفاوتی با هم ندارند و هر کدام سنگ خود را به سینه می‌زنند. قیمت‌ها طوری در پاساژ حفظ می‌شود که همگی در یک رده باشند و کمتر پیش میاد که یک فروشنده، قیمت خیلی پایینی نسبت به همکاران خود بدهد. وقتی که شما وارد فروشگاه می‌شوید و قیمت گوشی مد نظر خود را می‌پرسید، با جواب‌ها و چالش‌های مختلفی مواجه خواهید شد که من هر کدام را شرح می‌دهم.

- چند قیمت داری؟

سوالی که اکثر فروشندگان در ابتدای از شما می‌پرسند این است که “چند قیمت داری؟”. این کار نوعی کلک است که یک قیمت پایین تر بدهند و شما از آنها خرید کنید. در این جور مواقع بهتر است بگویید که هنوز قیمت نگرفته‌ام تا قیمت واقعی خود را بگویند و راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید

- لیست خرید از نمایندگی

کار رایج دیگری که خیلی از فروشنده‌ها انجام می‌دهند، این است که جلوی شما یک لیست خرید از نمایندگی می‌گذارند (یا بر روی تخته وایت‌بُرد) می‌نویسند و می‌گویند، این لیست خرید ما هست و طبق همین قیمت می‌فروشیم! در ابتدا شاید شما بگویید که به به! چه فروشگاه خوبی و چه قیمت‌های مناسبی! اما خیر، این همه ماجرا نیست. وقتی شما گوشی را پسندید و تست هم کردید، چیزهایی را مطرح می‌کنند که اگر آدم حرفه‌ای باشید، دود از کله‌تان بلند می‌شود. موارد زیر شامل دلایل فروشندگان است. گرچه تمامی دلایل زیر برای خریداران حرفه‌ای بیشتر شبیه به یک جوک است.

 • گوشی باید آنلاک بشه: در این روش، فروشنده یک بهانه‌ای می‌آورد که شما (کاربر آماتور) خیلی از آن سر درنیاورید. به شما گفته می‌شود که گوشی قفل است و باید بهای ۱۰ تا ۵۰ هزار تومانی را برای آنلاک آن بپردازید. بهتر است بدانید تمامی مدل‌های عرضه شده،- به جز معدود مدل‌های آیفون که آنها هم قیمت پایین‌تری نسبت به آیفون‌های آنلاک دارند- آنلاک هستند و نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نیست.
 • برات بازی و برنامه بریزیم: در این شیوه که بسیاری از افراد هم گول آن را می‌خوردند، فروشنده محترم رقمی بین ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان را از شما به بهانه بازی می‌گیرد و آخر هم چیزی برایتان نمی‌ریزد و یا چند بازی کرک شده به عنوان نمونه ریخته و از شما مبلغ هنگفتی را می‌گیرد.
 • محافظ صفحه نمایش بزارم: بسیاری از فروشندگان با انداختن یک محافظ ساده بی خاصیت از شما ۱۰ تا ۵۰ هزار تومان پول می‌گیرند. دقت کنید که این محافظ‌ها (گفته می‌شود با اشعه گاما یا ایکس‌ری یا همین چیزی بر روی صفحه قرار می‌گیرد)، بیش‌تر از ۲ هزار تومان ارزش ندارد و صرفا با این کار پول خود را دور ریخته‌اید.
 • گوشی تو سایت ثبت بشه: یک دلیل مسخره دیگر برای گرفتن چند ۱۰ هزار تومان پول از مشتری بدبخت، آوردن بهانه ثبت گوشی در سایت نمایندگی و یا سازنده است، به طوری که گفته می‌شود اگر ثبت نکنید، امکان استفاده از گوشی وجود ندارد! پیشنهاد می‌کنم این دلیل را هم اصلا قبول نکنید
 • سایر دلایل: چند مورد بالا، جزئی از مجموعه دلایل من درآوردی فروشندگان است و ممکن است شما دلایل جدیدتری را هم برای گرفتن پول اضافه بشنوید.

توجه: توصیه می‌شود که در صورت شنیدن دلایل بالا، همان اول کار به فروشنده بگوییم که من فقط خود گوشی را می‌خواهم و نیازی به رم چند گیگابایتی، محافظ صفحه نمایش و … ندارم اما حاضرم پول بیشتری را پرداخت کنم. این کلک فروشندگان هست که با زدن قیمت پایین، مشتری را به دام خود کشانده و در انتها با همین دلایل مسخره و کارها، سود خود را می‌گیرند. شما حساب کنید که از هر گوشی ۲۰ هزار تومان بابت ریختن برنامه و ۱۰ هزار تومان هم هزینه محافظ صفحه گرفته شود. می‌شود برای هر گوشی ۳۰ هزار تومان و اگر روزی ۳۳ تا گوشی بفروشند، روزی ۱ میلیون تومان سود کسب می‌کنند!

- گارانتی‌های بی اعتبار

حواستان به گارانتی گوشی باشد. بسیار پیش آمده که فروشندگان لیبل‌های جعلی را در کارتن گوشی می‌گذارند و در انتها هم ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان پول اضافه بی زبان را از مشتری می‌گیرند. اگر گوشی می‌خرید و می‌خواهید با گارانتی باشد، حتما با گارانتی‌های معتبر تهیه کنید که یک بارکد در جعبه دارند و می‌توانید با SMS از وضعیت گارانتی آن با خبر شوید. برای خرید گوشی با گارانتی معتبر، بهتر است به نمایندگی‌های آنها مراجعه کنید و اگر هم بدون گارانتی می‌خرید، حتما از فروشگاه‌های معتبر گوشی را تهیه کنید.

- گوشی کارکرده و لوازم جانبی ناقص

اینکه یک گوشی کارکرده بسیار تمیز به جای گوشی آکبند به کاربر قالب شود، احتمالش بسیار کم است اما باید حواستان را جمع کنید. ممکن است خریدار یک پیرمرد با سن و سال بالا باشد، از همین جهت ممکن است فروشنده بتواند زرنگ بازی‌هایی را انجام دهد. حتی گاهی اوقات دیده شده است که گوشی چند روز کارکرد به عنوان گوشی آکبند جلوی مشتری گذاشته می‌شود و گفته می‌شود که صرفا برای تست، روشن شده است. لوازم جانبی هم که یکی از منابع غنی سود فروشنده‌ها است، به طوری که ممکن است حتی یک هندزفری هم در کارتن نگذارند و به شما یک موبایل با شارژر آن را تحویل دهند.

- تنوع بالای گوشی‌ها و سردرگمی

هر ساله شرکت‌های تولید کننده موبایل، چندین مدل را به بازار می‌کنند که مشخصات سخت‌افزاری بعضی از آنها بسیار شبیه به هم است اما در قیمت تفاوت دارند. گاهی اوقات کسانی که زیاد از گوشی‌های هوشمند سر در نمی‌آورند، به دنبال گوشی با یک مشخصات می‌روند اما یک مدل شبیه به آن را می‌گیرند که پردازنده ضعیف‌تری دارد. بسیاری از افراد بعد از چند ماه متوجه این موضوع می‌شود. بهتر است تمامی اطلاعات مربوط به گوشی را قبل از خرید در سایت سازنده چک کنید تا بعد از آن بتوانید انواع گوشی‌ها و مدل‌های آنها را تشخیص دهید.

- تست گوشی در محل

اگر موقع خرید محصولات الکترونیکی از آن دسته هستید که دستگاه را تست نمی‌کنند و مستقیم آن را به خانه می‌برند، سخت در اشتباه هستید. موقع خرید گوشی، تست‌های لازم دروبین، صفحه نمایش و سایر بخش‌ها (با راهنمایی و اطلاعاتی که در انجمن‌های موبایل منتشر می‌شود) را انجام دهید تا خیالتان راحت باشد.

در موارد بالا، سعی داشتم که تا مجموع نکات کلیدی مربوط به خرید از پاساژ علاء‌الدین تهران را برایتان بگویم. باز تاکید می‌کنم که اگر برایتان اختلاف قیمت چند ده هزار تومانی مهم نیست و می‌خواهید گوشی با گارانتی بخرید، می‌توانید به سایر مراکز همانند “بازار موبایل ایران” مراجعه کنید که اکثر فروشندگان آن معتبر هستند و گوشی‌ها را با گارانتی عرضه می‌کنند. پاساژ علاء‌الدین برای مواقعی خوب است که به دنبال یک گوشی کمیاب هستید و می‌خواهید موبایل خود را بدون گارانتی و قیمت پایین‌تر تهیه کنید. در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی معتبری هستند که گوشی‌ها را با قیمت مناسبی عرضه می‌کنند و هویت‌شان هم کاملا مشخص است، اگر یکبار این شیوه خرید را تجربه کنید، قطعا به آن علاقه‌مند می‌شوید و لازم نیست که با فروشندگان مختلف سر و کله بزنید. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید با من در میان بگذارید.

 

 

Related posts:

 1. با قوانین نانوشته‌ی متروی تهران آشنا شوید
 1. فرهاد
  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۷:۱۸ | #1

  البته لازم به ذکر بود که از شما سوال نمیکنن که میخواهید برنامه بریزید روی گوشی یا نه؟ میگویند باید بریزی چون بدون برنامه حتی دوربین گوشی هم کار نمیکنه!
  مورد بعدی اینکه سیم‌کارت باید رجستر بشه، ۱۵ دقیقه هم سیم‌کارت رو از شما میگیرن اما مطمئن باشید هیچ‌کاری نمیکنن و فقط نمایشه.
  بقیه موارد هم به خوبی بیان شده :)

  • آرمان حسینی
   ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۷:۲۰ | #2

   مرسی فرهاد بابت توضیحات‌ت. اینا همه جور ترفندی رو برای گرفتن پول بیشتر اجرا میکنند خلاصه :)

 2. ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۷:۵۹ | #3

  چه خبره مملکت :)) یه گوشی میخوایم بخریم باید کلی ترفند بزنیم و ترفنداشونو خنثی کنیم تا رستگار بشیم نهایتا :))
  ممنون مطلب خیلی مفید بود.

  • آرمان حسینی
   ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۱۸:۰۳ | #4

   این پاساژ علاء‌الدین به همین ترفندهای خاص خودش مشهوره :) در کل الان بهترین راه، سفارش اینترنتی محصول هست. بقیه پاساژها وضعیت خیلی بهتری دارند و علاء‌الدین واقعا یک استثنا هست. خواهش می‌کنم، ممنونم از کامنت‌تون :)

 1. بدون بازتاب