آرمان آنلاين ||| وبلاگي متفاوت http://www.armanonline.ir مشترك هميشگي ما مي شويد Tue, 17 Jan 2012 20:01:49 +0000 fa hourly 1 http://wordpress.org/?v= روش‌های پاس کردن واحد‌ها در دانشگاه‌های ایران http://www.armanonline.ir/1390/10/27/%d8%b1%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%88%d8%a7%d8%ad%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%e2%80%8c/ http://www.armanonline.ir/1390/10/27/%d8%b1%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%88%d8%a7%d8%ad%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%e2%80%8c/#comments Tue, 17 Jan 2012 20:01:49 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=768

اگه یک نگاه مختصر و گذرا به دانشگاه‌ها و دانشجویان بندازیم، محرز‌ترین چیز ممکن اینه که اکثر دنبال نمره هستند. یک سری از دانشجوها که تو دانشگاه‌های معتبر داخلی درس می‌خونند، اینقدر قوی کار می‌کنند که نیازی به دویدن برای نمره ندارند و یا همین دانشجوهای نسبتا باهوش که خیالشون راحته و مشکلی در این زمینه ندارند اما در اون طرف، عده‌ای هستند (تعدادشون کم نیست) که تو طول ترم‌ها درس نمی‌خونند و وقتی نزدیک‌های آخر ترم میشه به یاد نمره و پاس کردن واحد‌های درسی می‌افتند. این افراد گاهی اوقات از نخبه‌ها هم باهوش‌تر می‌شند و یک سری کارهایی می‌کنند که هر یک لیاقت گرفتن جایزه از جشنواره‌ها رو داره. ما تو این پست به صورت مختصر روش‌های مختلف گرفتن نمره از استاد رو می‌گیم، شما اگه احیانا دانشجو باشید و یا از دسته دوم و درس نخون باشید، قطعا یکی از روش‌های زیر رو به کار بردید. به هر حال هر کسی یک خلاقیتی برای پاس کردن واحدها از خودش به خرج می‌ده!


- تقلب؛ قدیمی‌ترین ابزار بشر برای نمره گرفتن!
تقلب یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نمره گرفتن هست. از اون زمان که مکتب‌ها وجود داشتند تا الان، بچه‌های تنبل برای جواب دادن به سوالات، از یکی کمک گرفته و درخواست تقلب رسوندن می‌کردند. حالا این تقلب می‌تونه شنیداری، دیداری، مکتوب و … باشه. اکثر کسانی که توفیق رفتن به مدرسه و دانشگاه رو داشتند، با تقلب چندان غریبه نیستند و چه بسا، کسانی که با همین تقلب به یک مدرکی رسیدند! فارغ از دسته‌ درس‌خوان که یک گارد یک متری در اطراف خودشون ایجاد می‌کنند و کوچک‌ترین حرکتی رو گزارش می‌دند، یک جماعت خوش ذوق و خلاق وجود داره که با شیوه‌های گوناگون سعی می‌کنند به جواب سوالات دست پیدا کنند. یک عده تو یه سری کاغذ با فونت نیم صدم اینچ یک چیزهایی رو می‌نویسند و سایر افراد ترجیح می‌دند که Û±Û²x روی برگه دوستان زوم کنند و یک جوری واحد‌ها رو پاس کنند. پس اولین روش برای پاس کردن واحد‌ها، تقلب کردن هست عین بچه آدم.

- گریه و زاری پیش استادان گرامی
یک عده‌ای هستند که توان تقلب ندارند و یا شرایط اون براشون فراهم نبوده و به هر دلیلی نتونسته‌اند نمره قبولی برای پاس کردن واحد رو بگیرند. این دسته سریع به سراغ استاد خودشون می‌رند و هزار دلیل بیان می‌کنند که آقا/خانم گرام ما نتونستیم. مادربزرگ ما فولان شده بود و چند روز درگیر ختم بودیم یا مسئول و نان آور شش تا خانواده هستیم؛ اگه میشه یه لطفی بکنید. استادهایی که با این حرف‌ها راضی می‌شند و یه کمکی می‌کنند با توجه به نوع دانشگاه (دولتی-آزاد) و کَرم استاد، متفاوته اما اغلب چنین صحبت‌هایی رو قبول نمی‌کنند. به هر حال این یکی از مواردی هست که به وفور در بین دانشجوها دیده میشه.

- مقالات، پژوهش و مواردی از این قبیل
یک دسته از دانشجوها، احساس می‌کنند خیلی باهوش هستند در صورتی که در اکثر موارد خلاف اون ثابت شده (مخالف باهوش= ؟). این گروه بنا به شرایط مختلف، حوصله درس خواندن ندارند یا هوش کافی برای فهمیدن مباحث سنگین رو ندارند، اینا از همون اول ترم، کل پاچه استادان گرامی رو به مقالات، تحقیق (کافی‌نت‌های سر کوچه محل سکونت)  و مواردی از این قبیل می‌بندند تا در انتهای ترم، دل استادان گرامی به رحم اومده و یک چند نمره‌ای کمک کنند تا در آخر بتونند نمره قبولی رو بگیرند و واحد مورد نظر رو به سلامت پاس کنند.

- شیرین کاری برای هر شخصی!
یک عده همچنین تو دل برو هستند! همین افراد به دو دسته تقسیم می‌شند، یکی اونایی که خوشتیپ و خوش صحبت هستند. این افراد از همون اوایل ترم با سبک خاص صحبت و ارتباط متقابل با استادها، دل استاد گرامی رو بدست می‌آرند و خیال خودشون رو از نمره آخر ترم راحت می‌کنند. دسته دوم هم کسایی هستند که خیلی خوشتیپ یا خوش صحبت نیستند اما اینقدر سر کلاس حرف مُفت می‌زنند یا در مورد مسائل مختلف اظهار نظرهای متنوع می‌کنند یا تیکه‌های نسبتا بامزه می‌ندازند؛ دل یک سری خاص از استادها رو بدست می‌آرند و با خوش‌شانسی واحدها رو پاس می‌کنند.

- روابط فراتر از راهروهای دانشگاه
شاید تو فیلم‌ها (فقط ایرانی!) دیده باشید که یک استاد عاشق یک دانشجو میشه و میره خواستگاری می‌کنه و دانشجوی مورد نظر هم برای کلاس گذاشتن جلوی دوستان و پاس کردن واحدها، سریع جواب مثبت میده! گاهی اوقات این روابط پیش میاد که باعث میشه واحد مورد نظر در سریع‌ترین زمان ممکن پاس بشه. یه حالت دیگه هم هست که استاد مورد نظر، دوست صمیمی پدر دانشجو یا شریک تجاری یا فامیل نزدیک هست و این مورد این کمک شایانی به دانشجو برای پاس کردن واحد می‌کنه و جزو یکی از روش‌های کلیدی به حساب می‌آد که از آن هر کسی نمیشه.

تو موارد بالا سعی کردم روش‌های متداول نمره گرفتن و روش‌های پاس کردن واحدها رو بگم که شامل حال اکثر دانشجوها میشه. خوشحال میشم اگه تو نظرات بگید که از کدوم روش بیشتر استفاده می‌کنید!‌

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/10/27/%d8%b1%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%be%d8%a7%d8%b3-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%88%d8%a7%d8%ad%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%e2%80%8c/feed/ 4
نکاتی که در کارهای گروهی باید رعایت کنیم http://www.armanonline.ir/1390/10/20/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87%db%8c-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%b1%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c/ http://www.armanonline.ir/1390/10/20/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87%db%8c-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%b1%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c/#comments Tue, 10 Jan 2012 17:52:05 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=760

اگر بخوایم به تاریخ کارهای گروهی یک نگاه بندازیم؛ چند قرن پیش رو باید مرور کنیم که عده‌ای از مردم با هم جمع می‌شند، خونه می‌ساختند یا جنگ می‌کردند و مواردی از این قبیل. همون ساختن خونه‌های گِلی یا کَندن دیوارهای غار برای زندگی، نیاز به کار گروهی داشت و از همون زمان این مفهوم به خوبی جا افتاد؛ کاری که به تنهایی نتیجه‌ای در بر نداره و باید چند نفر با کمک هم دیگه اون رو انجام بدند. تو دنیای امروز و سال ۲۰۱۲ که تو اون هستیم و با پیشرفت تکنولوژی، این مفهوم خیلی خیلی بیشتر از قبل درک می‌شه و هر جایی که شما برید، نمونه‌ای ساده از کارهای گروهی رو می‌بینید. از اداره‌ها گرفته تا زمین‌های کشاورزی و برداشت محصولات. تو این بین، میخوام یک مقدار این حیطه همکاری رو محدود‌تر کنم و برسم به جایی ادارات یا دفتر نشریه. اگه تو این دفتر شما یک سری نکات رو رعایت نکنید، اعتبار اون مجموعه رو زیر سوال می‌برید و جلوی پیشرفت رو می‌گیرید.  در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می کنم.


- نداشتن زمان‌بندی درست برای انجام کارها
همه ما وقتی تو یک گروهی شروع به کار می‌کنیم، مهم‌ترین چیز ممکن زمان‌بندی برای انجام کارها است. اگه مسئول نشریه به شما می‌گه در طول هفته این کارها رو انجام بده، باید انجام بدید، چون در صورت انجام ندادن اون، یک بخشی از کار می‌افته. شما یک پازل رو در نظر بگیرید که تو مغازه داره به فروش میرسه، اگه چند تیکه از اون پازل نباشه، شما حاضرید اون رو بخرید؟ قطعا از خرید پشیمون می‌شید و میرید به مغازه‌ای که پازل کامل رو داشته باشه و پازل ناقص بدرد هیچ کسی نمیخوره چون اون لذت دیدن تصویر کامل بعد از چیدن، تمام هویت پازل هست. تو گروه‌ها هم همینطوره و اگه شما بخواید پازل کامل گروه رو ناقص کنید، باعث می‌شید که کسی خریدار گروه شما نباشه!

- دادن وعده‌هایی که هیچوقت عملی نمی‌شند
اگه دارید یه سری قول‌هایی می‌دید که خارج از توانایی شما هست، قطعا به مجموعه آسیب می‌زنید. اگر برنامه‌نویس هستید و یه سری کار گرافیکی رو به عهده می‌”گیرد، به شدت باعث اُفت خروجی کار گروه می‌شید و یا اگر اون کار رو بلد هستید و وقت کافی برای انجامش ندارید، دوباره همون ضربه رو به گروه می‌زنید. وقتی یک سری وظایف رو قبول کنید که مطمئنید تو هر شرایطی می‌تونید یک زمان مخصوص بهش اختصاص بدید و به نحو احنست اون کار رو انجام بدید.

- ارتباط نداشتن با سایر اعضای گروه
یکی دیگه از مشکلاتی که تو کارهای گروهی دیده میشه، عدم ارتباط با سایر اعضای گروه هست. اگه تو یک دفتر واحد باشید، به اجبار هر روز کل اعضا رو می‌بینید و ناخودآگاه از احوال کارها با خبر می‌شید، اما اگه به صورت مداوم همدیگه رو نمی‌بینید، باید به هر نحوی با همدیگه ارتباط داشته باشید. مسئله کاری و دوستی‌ها دو مسئله کاملا جدا هست. اگر شما با یکی از اعضای گروه دوست خوبی هستید، همون‌قدر هم باید تو کار خوب باشید و با همه اعضای گروه همیشه ارتباط داشته باشید. این نزدیکی ارتباطی چند تا مزیت داره که از مهمترین اونها میشه به بررسی بهتر شرایط، هماهنگ‌تر شدن، گرم‌تر شدن  روابط مجموعه و اعضا و بالا رفتن راندمان کار اشاره کرد به طوری که شما همیشه در حال تبادل نظر و دادن ایده‌های جدید می‌تونید باشید.

- فقط ایده کافی نیست!
اگه ایده پرداز خوبی هستید، همون قدر هم تو عملی کردن ایده‌ها باید خوب باشید. انجام  کامل کارها در کنار ایده‌های ناب، بهترین حالت ممکن است. وقتی تو یک گروه نظری می‌دید، باید با هم اندیشی سایر اعضا، بالاخره اون کار رو به نتیجه برسونید و یک سرانجامی داشته باشه، نه اینکه فقط حرفش رو بزنید و موقع عمل کردن از مجموعه دور بشید. پس در کنار صحبت‌ها، باید عملی هم داشته و به اجرا شدن کارها و ایده‌ها هم اهمیت داد.

- بی‌خیال بودن و احساس مسئولیت نداشتن
توی بعضی از گروه‌ها، هیچ فشاری روی شما نیست، که بیشتر تو مجموعه‌هایی هست که طرف مقابل حقوق خاصی دریافت نمی‌کنه و صرفا برای علاقه کار گروهی انجام میده، مثل بعضی از پروژه‌های دانشگاهی یا عضویت نشریه دانشگاه. تو این جور جاها یکی از بدترین مواردی که دیده میشه، تنها یدک کشیدن اسم‌ هست و اینکه صرفا شخص مقابل بگه من اونجا عضو هستم و کار پژوهشی می‌کنم اما در عمل طوری دیگری هست. با کم کاری هر کدوم از اعضاء، فشار بیشتری به بقیه میاد و این خودش مشکل ساز میشه. اگر یک کاری رو با هر شرایطی قبول می‌:کنید، سعی کنید شونه خالی نکنید. وقتی حرفی می‌زنید تا آخرش وایستید و باعث بهم خوردن توازن گروه نشید.

- بررسی شرایط و مشخص کردن اهداف 

اگر یک ساعت وقت خالی  در روزهم ندارید، قطعا نمی‌تونید روزی ۲ ساعت به مراکز حمایت از کودکان سرطانی برید و کارهای کامپیوتری اونها رو انجام بدید. اگر در اول این شرایط رو بدون فکر کردن قبول کنید و بعدها نیم ساعت هم به اون مرکز سر نزنید، کسی به شما چیزی نمیگه و کار خاصی باهاتون نداره و شاید تشکر هم بکنند چون شما کاملا داوطلبانه اومدید اما در نهایت بدون اینکه کار خودتون رو درست انجام بدید، یک ضربه بزرگ به اون مرکز می‌زنید و آخرش هم میرید. پس هر جایی که میرید باید اول ببینید وضعیت خودتون چطوریه و نکات بالا رو هم رعایت کنید. سری دیگه ای هم هستند که روزی چند ساعت وقت آزاد دارند و باز همون قول روزی ۲ ساعت رو به اون مجموعه حمایت از کودکان سرطانی برای انجام کارهای کامپیوتری می‌دند، اما ترجیح می‌دند که اون چند ساعت رو در سطح شهر بچرخند یا بازی کامپیوتری کنند و زیاد اهمیتی برای کار داوطلبانه خودشون قائل نیستند؛ این هم باز مشکل بالا رو به ارمغان می‌یاره و خوب نیست.

- کمک کردن به بقیه تو شرایط خاص
بعد از طی کردن تمامی نکات بالا و به فرض اینکه همه اعضا کارهاشون رو به نحوه احسنت انجام می‌دند؛ گاهی اوقات یک شرایط خاص پیش میاد که یکی دو نفر نمی‌تونند کارهای از قبل تعیین شده رو انجام بدند، اینجور مواقع بقیه اعضا در صورت امکان یک مقدار بیشتر به خودشون فشار می‌آرند و وظایف اونا رو تا حدودی انجام می‌دند. این بی انصافی هست که تو اون شرایط سایر اعضا بگند ما وقت آزاد خودمون رو نیاز داریم و قادر به انجام سایر کارها نیستیم! این مورد رو میشه تو ویژه‌نامه یک روزنامه بررسی کرد که تمام اعضا نشریه علاوه بر داشتن صفحات اختصاصی خودشون تو روزنامه، یه مقدار اضافه کاری می‌کنند و هر کدوم یک بخشی از ویژه‌نامه رو به عهده می‌گیرند تا هم اعتبار مجموعه بالا بره و هم اینکه کار بین اعضا تقسیم بشه و فشار کمتری به کسی بیاد.

تو موارد بالا، سعی کردم عمده مشکلات کارهای گروهی و راه‌های رفع اونها رو بگم. این رو به خاطر داشته باشید که تو کارهای گروهی، یک کنار نشستن هیچ معنایی نداره و همیشه به صورت پویا باید باعث بالا رفتن کیفیت خروجی کار بشید و با این کار، بعد چند سال یک اثر موندگار از خودتون به جا می زارید و یک فرد تاثیر گذار تو اون مجموعه می‌شید.

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/10/20/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87%db%8c-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%b1%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%86%db%8c/feed/ 2
با محبوب‌ترین غذاهای دوران مجردی آشنا شوید! http://www.armanonline.ir/1390/10/03/%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7/ http://www.armanonline.ir/1390/10/03/%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7/#comments Sat, 24 Dec 2011 20:44:42 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=739

یکی از مهمترین چیزهایی که تو زندگی باید بهش توجه داشته باشیم، تغذیه  هست. بعضی از افراد خودشون آشپزی می‌کنند و یه سری دیگه هم فقط زحمت خوردن غذاها رو به خودشون می‌دند، حالا چه تو خونه  و چه تو فست‌فودها (رستوران‌ها) باشه. اگه همین الان از جوان‌های مجرد (پسرها) بپرسید که چی بلدند برای غذا درست کنند تو اکثر مواقع تخم‌مرغ یا سوسیس تخم مرغ رو می‌شنوید! درسته که تخم مرغ خدمت بزرگی به این بشر و مخصوصا طبقه تنبل جامعه کرد اما همین غذای ساده هم درست‌ کردنش برای بعضی‌ از افراد زور داره و ترجیح می‌دهند گرسنه باشند. سری دیگه‌ای هستند که بر خلاف گروه اول، خیلی به غذا اهمیت می‌دند و سعی می‌کنند خودشون آشپزی کنند و غذای نسبتا کاملی هم درست می‌کنند. از فرآورده‌های تخم مرغ که بگذریم، غذاهای مجردی دیگه‌ای رو هم می‌بینیم که درست کردنش برای جوان‌های مجرد اونقدرها سخت نیست و می‌تونند یک نهار یا شام خاطره انگیز رو تنها با کمی حوصله درست کنند. البته من به شما پیشنهاد می‌کنم که یه کم سلیقه به خرج بدید و در کنار این غذاها، سراغ غذاهای اصیل ایرانی و بین الملل هم برید. در اینجا ما طرز تهیه تخم مرغ، اُملت و غذاهای این چنینی رو می‌گیم که تو دوران مجردی خیلی ازش استقبال میشه و اکثر افراد همین‌ها رو بلدند درست کنند.


- تخم مُرغ؛ سلطان غذاهای مجردی‌

با اینکه تخم مرغ مثل سابق ارزون نیست و قیمتش بالا رفته اما هنوز هم به عنوان محبوب‌ترین غذای مجردی محسوب می‌شه. برای تهیه تخم مرغ باید اول به سوپرمارکت محله برید و بعد از خرید چند عدد از اون (با توجه به وُسع مالی)، به خونه بیاریدش. چند تا تخم‌مرغ با توجه به معده خودتون و دوستان،‌ بشکنید و داخل ظرف بریزید تا از سلامتش اطمینان حاصل کنید (رنگ و بوی طبیعی داشته باشه). بعد از این‌کار، یه ماهیتانه دربیارید و روغن به مقدار کافی بریزید (خیلی زیاد نباشه) و بعد از چند ثانیه که روغن داغ شد، می‌تونید  ظرف حاوی تخم مرغ رو خالی کنی، در اینجا دو حالت دارید که باید در کسری از ثانیه دربار‌ه‌اش تصمیم بگیرید

*بدون هم زدن: تو این حالت، شما بعد از اینکه محتوا رو خالی کردید دیگه دست به چیزی نمیزنید و چند ثانیه صبر می‌کنید تا تخم مرغ بپزه و بدین شکل، اون زردی وسط تخم مرغ یه جورایی خام می‌مونه.
*هم زدن: تو این مورد شما با تمام توان خودتون، تخم مُرغ مذبور رو هم می‌زنید و بدین شکل،‌سر و ته تخم مرغ یکی میشه و ترکیب رنگ زرد و سفید رو شاهد هستید.

هر شخصی با توجه به سلیقه‌اش، یکی از این دو حالت‌ها رو انتخاب می‌کننه، یکی دیگه از مهمترین بخش‌ها هم تزئین غذا هست. اگه حوصله تزئین داشته باشید، می‌تونید نیمرو رو داخل یه ظرف خالی کنید و کنارش زیتون، گوجه و بقیه چیزها بچینید و نوش جان کنید.

- تخم مرغ با ترکیبی از سایر مواد غذایی

تمام موارد بالا تو این مورد هم صدق می‌کنه اما بعضی از افراد سلیقه به خرج می‌دند و یه مقدار گوجه فرنگی، تن‌ماهی، سوسیس و مواردی از این قبیل رو در همون لحظه ریختن تخم مرغ بهش اضافه می‌کنند و بدین شکل غذای خودشون رو خوشمزه‌تر می‌کنند. این دسته خیلی با سلیقه هستند! البته در سلیقه و دقت بالای آشپزی این افراد هیچ شکی نیست. ترکیب هر یک از این مواد خودش یک غذای جدید درست میکنه. مثلا ترکیب تخم مرغ + گوجه فرنگی = اُملت میشه.

- فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس

با اینکه سوسیس و کالباس تولید داخل زیاد چنگی به دل نمیزنه و کیفیتش تعریفی نداره اما جزو محبوب‌ترین غذاهای مجردی یا حتی خانوادگی هست. اگر سوسیس می‌خرید (هات‌داگ، کوکتل، بلغاری، آلمانی و ….) که باید مثل تخم‌مرغ تو روغن سرخ کنید و بزارید خوب بپزه و بعد تزئین کنید یا با سایر سیفی‌جات نوش جان کنید اما کالباس به همین کار هم نیاز نداره و کافیه خوراکی‌هایی مثل خیارشور و گوجه و نان تهیه کنید تا یک غذای سریع داشته باشید.

- تن‌ماهی با سایر مخلفات

تن ماهی هم از آنجا که تقریبا آماده هست و نیازی به پخت آنچنانی نداره، غذای محبوب‌ دوران مجردی هست. وقتی تن‌ماهی را تهیه کردید می‌تونید اون رو ۲۰ دقیقه تو آب‌جوش بزاید و از اونجا که توخود  تن ‌ماهی  مقداری روغن داره، می‌تونید اون رو با سایر فرآورده‌های گوشتی یا تخم‌مرغ ترکیب کنید و سپس با تزئینات مختلف اون رو آماده و میل کنید.

- اسپاگتی با سس فراوان

اسپاگتی خوب در سس فراوان کچاپ خلاصه میشه و ممکنه برای افراد تو رژیم زیاد مناسب نباشه اما غذای بسیار ساده‌ای هست. بعد از اینکه یه ظرف آب‌جوش به مقدار مورد نیاز گذاشتید و آب جوش اومد، ماکارونی‌های خریداری شده رو به مقدار لازم داخل ظرف می‌ریزید و روغن رو هم قبلش اضافه می‌کنید. اگر دوست داشته باشید می‌تونید ماده مخصوص ماکارونی رو بخرید یا خودتون درست کنید. بعد از چند دقیقه ماکارونی می‌پزه و می‌تونید با سس کچاپ میل کنید. البته در قشر تنبل، این غذا جایگاه خوبی نداره.

- سیب زمینی از نوع آب‌پز!

بنا به کامنت دوستان، سیب‌زمینی را نیز به این لیست اضافه می‌کنیم. این غذا در حد تخم مرغ محبوب است و قیمت مناسبی داره. بعد از آب‌پز کردن با گوجه، خیارشور و غیره میل می‌شه و اگر چیزهایی مثل تخم مرغ، کالباس به اون اضافه بشه، بهش اولویه می‌گند که زیاد در غذاهای مجردی جایی نداره چون تهیه‌اش زمان میبره.

در این پست سعی داشتم که مجموعه‌ای از غذاهای مجردی رایج رو نام ببرم. شما هم اگر غذای ساده و مجردی به ذهنتون می‌رسه که تو لیست بالا نیست، می‌تونید اون در نظرات اعلام کنید.

 

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/10/03/%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7/feed/ 17
موبایل‌های برتر سال ۲۰۱۱ http://www.armanonline.ir/1390/09/29/%d9%85%d9%88%d8%a8%d8%a7%db%8c%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2011/ http://www.armanonline.ir/1390/09/29/%d9%85%d9%88%d8%a8%d8%a7%db%8c%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2011/#comments Tue, 20 Dec 2011 20:27:15 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=725

سال ۲۰۱۱ در آستانه تموم شدن هست و تو این سال، گجت‌های مختلفی معرفی شدند که بعضی از اونها تا حدودی برای اکثر افراد جالب توجه بود. تو این سال، مانیتورها و تلویزیون‌ها سه‌بعدی، سخت افزار به روزتر، لپ‌تاپ‌های آپدیت شده و غیره رو دیدیم که همگی نسبت به سال قبل خودشون یه رشد قابل توجهی داشتند. یکی از مهمترین بخش‌های گجت‌ها، همین موبایل‌ها هست. مهمترین تغییرات اسمارت فون‌ها تو سال جاری رو می‌تونیم در دوهسته‌ای شدن پردازنده اونا بدونیم. کلنگ گوشی‌های دوهسته‌ای رو اولین بار، سامسونگ تو نمایشگاه CES 2011 و با معرفی گلکسی اس ۲  زد و بعد از اون،‌ شرکت‌های دیگه هم مدل‌های دو هسته‌ای رو معرفی کردند. در کنار اسمارت‌فون‌های دو هسته‌ای‌، گوشی‌هایی با قیمت پایین‌تر اما با کارایی بالاتر هم معرفی شدند که نیاز دسته‌ای دیگه از افراد رو برطرف می‌کنند. در اینجا سعی می‌کنیم گوشی های پرفروش، محبوب یا جدید سال ۲۰۱۱ رو نام ببریم.

۱- سامسونگ Galaxy S2 (اندروید)

این مدل یک موفقیت عظیم رو نصیب سامسونگ کرد و تاکنون میلیون‌ها دستگاه از این اسمارت‌فون به فروش رفته. رکوردهای فروش سامسونگ با گلکسی اس ۲ جابه‌جا شد که همین امر نشان از محبوبیت این مدل میده. از ویژگی‌های بارز این مدل میشه به پردازنده دو هسته‌ای ۱٫۲ گیگاهرتزی، رم ۱ گیگابایتی و دوربین ۸ مگاپیکسلی اون اشاره کرد، همچنین این مدل یک صفحه نمایش ۴٫۷ داره که وبگردی رو دلچسب‌تر میکنه اما همین اندازه ممکنه برای عده‌ خاصی خوشایند نباشه چون گوشی  خیلی خوش دست نمیشه.

۲- HTC Sensation (اندروید)

شرکت HTC از جمله پرچمداران گوشی‌های اندرویدی هست که همه اون رو با گوشی‌های با کیفیتو قیمت‌های مناسبش می‌شناسند. HTC که می‌تونه یه مقدار رو طراحی محصولاتش بهتر کار کنه و تو این زمینه از رقباش عقبه، مدل‌های متفاوتی رو هر ساله معرفی میکنه که سنسیشن (Sensation) اولین گوشی دوهسته‌ای اونا هست. این مدل قیمت کمتری نسبت به گلکسی اس ۲ سامسونگ داره اما مشخصات سخت‌افزاری تقریبا همونه و گلکسی اس تو کمی باریک‌تر. آدم‌های زیادی رو دیدم که به خاطر همین باریکی،‌ سامسونگ رو به HTC ترجیح دادند. این مدل با سخت‌افزار بهبود یافته و هدفون‌های حرفه‌ای و خاص هم به فروش میرسه که به عنوان مثال میشه به Sensation XE اشاره کرد.

۳-  سونی‌اریکسون Arc S (اندروید)

از جمله برندهای دوست‌داشتنی بازار موبایل که همیشه مشتریان خاص خودش رو داشته، سونی اریکسون هست. این برند که تولیدات خیلی متنوعی تو رده اسمارت‌فون‌ها نداره، مدل‌های Xperia رو تو سال جاری تقویت کرد که نمونه بارزش و بهترینش، Arc S هست. این گوشی یه پردازنده تک هسته‌ای ۱٫۴ گیگاهرتزی داره  ( با رم ۵۱۲ مگ) که از رقباش کاملا عقب هست اما خیلی از دوستداران سونی اریکسون به همین پردازنده هم راضی هستند. انتظار میره که با تک برندی شدن و  تبدیل سونی اریکسون به سونی، تننوع محصولات این شرکت هم بیشتر بشه.

۴- موتورولا Razr (اندروید)

کمپانی موتورولا یه مدت زمان کوتاهی از بازار اسمارت فون‌ها دور شده بود اما با معرفی مدل‌های جدید و به خصوص Razr، امید رو به دل دوستدارانش روانه کرد. این گوشی که جدیدا معرفی شده و تو ایران هم با قیمت بالا موجوده، یه پردازنده ۱٫۲ گیگاهرتزی و یک گیگ رم داره و مشخصاتش مثل مورد ۱ و ۲ هست و متمایز‌ترین چیز تو این مدل، باریکی اون هست که تا یه مدت کوتاهی، عنوان باریک‌ترین اسمارت‌فون رو هم از آن خودش کرده بود. این مدل برای طرفدران موتورولا، بسیار ایده‌آل و مناسب هست.

۵- آیفون ۴S با پلتفرم iOS

دیگه کمتر کسی پیدا میشه که آیفون رو نشناسه. البته منظورم آیفون خونه‌ها نیست بلکه همین گوشی آیفون که سال ۲۰۰۷ معرفی شد. آخرین نسخه این گوشی با تغییرات جزئی و افزایش قدرت پردازنده و سایر بخش‌ها، روانه بازار شد که مثل همیشه ازش استقبال به عمل اومد و فروش بالایی رو کسب کرد. گوشی‌های اپل با ویژگی‌های خاص‌ خودشون همیشه مورد تمجید قرار گرفتند. حالا اون سلیقه اشخاص هست که اندروید رو انتخاب کنند یا به iOS رو بیارند و در این مورد هنوز خیلی از افراد با یکدیگه تنش دارند!

۶- لومیا ۸۰۰ (ویندوز فون)

نوکیا حاضر نیست که به سمت اندروید بره و از همین رو، گزینه دیگه‌ای رو انتخاب کرد؛ یعنی ویندوز فون! بعد از مدت‌های انتظار، بالاخره نوکیا اولین گوشی ویندوز فونی خودش رو با نام لومیا ۸۰۰ معرفی کرد. این مدل که هم اکنون تو بازار ایران با قیمت نزدیک یک میلیون تومن به فروش میرسه از پردازنده تک هسته‌ای ۱٫۴ گیگاهرتزی (مثل Arc S سونی اریکسون) بهره می‌بره و صفحه نمایش اون هم ۳٫۷ اینچی هست که نسبت به رقیبا کوچیک تر هست. از اونجا که اپلیکیشن‌های ویندوز فون اونقدرها زیاد نیست و اکثرا هم پولی هست، شاید هر کسی جرات نکنه به سمت این گوشی گرون قیمت بره!

۷- گلکسی نکسوس سامسونگ (اندروید)

تو آخرین گوشی برتر سال ۲۰۱۱، میرسیم به گلکسی نکسوس گوگل! این گوشی با طراح نسبتا خمیده خودش یه پردازنده ۱٫۲ گیگاهرتزی دو هسته‌ای داره و رم اون هم یک گیگابایتی هست. صفحه نمایش ۴٫۶۵ اینچی داره و دوربینش هم ۵ مگاپیکسلی هست. مهمترین مزیت این مدل میتونه طراحی نسبتا نوآورانه‌اش (!) و داشتن جدیدترین نسخه اندروید یعنی اندروید ۴٫۰ (بستنی حصیری) باشه. این گوشی هم فعلا تو بازار ایران قیمت نجومی داره که بیشترش به خاطر جدید بودنش هست و به مرور زمان به قیمت واقعی نزدیک‌تر میشه.

گوشی‌هایی که در بالا معرفی شد، همه در رده High-end قرار داشتند و بهترین‌های بازار بودند. اگر کسی بخواد هزینه کمتری کنه و یک گوشی ارزون‌تر بگیره، قطعا انتخاب‌های متفاوت‌تری رو پیش رو داره که بسته به نیازهاش، سخت افزار مورد نیاز رو تعیین میکنه. شما کاربران عزیز می‌تونید نظراتون در رابطه با گوشی‌های بالا رو در بخش کامنت‌ها با من در میان بگذارید.

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/09/29/%d9%85%d9%88%d8%a8%d8%a7%db%8c%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2011/feed/ 9
ویژگی‌های یک کافه خوب چیست؟ http://www.armanonline.ir/1390/08/23/%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%db%8c%da%a9-%da%a9%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/ http://www.armanonline.ir/1390/08/23/%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%db%8c%da%a9-%da%a9%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/#comments Mon, 14 Nov 2011 16:06:44 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=714

چیزی که این روزها حسابی مُد شده و بازارش داغ شده، کافه نشینی هست. توی ویکیپدیای فارسی یک تعریف مشخصی از کافه وجود داره و گفته شده که کافه با کافی‌شاپ فرق داره:

کافه را نباید با کافی‌شاپ اشتباه کرد. کافی‌شاپ محل عمومی آمریکایی است که در آن معمولاً فقط قهوه عرضه می‌شود.

در ادامه و توضیح کافه نوشته شده که:

کافه (از فرانسه Café، =قهوه‌خانه) محلی است عمومی که در آن نوشیدنی غیرالکلی و گاه غذاهای سبک عرضه می‌شود. کافه در برخی از کشورها جایی برای معاشرت و گفتگوی مردم است.

توی ایران، کافه نشینی بین مردم و به خصوص قشر جوان جامعه، یه سیر صعودی داره. تو سال‌های دور فقط قهوه خونه‌ها بود که توش قلیان، چای و املت و غیره صرف می‌شد اما با رسیدن موج کافه‌های اروپایی به ایران، به مرور زمان این قهوه خونه‌ها، در کنارشون کافه‌هایی رو هم دیدند که مورد استقبال قشر روشن فکر جامعه واقع شد. اصولا اکثر افراد (تا حالا کافه نرفته و فقط تو فیلم‌ها چیزهایی دیده‌اند) تصورشون از کافه‌های فعلی اینه که یک نفر سیگار روشن کرده و توی فضای تاریک داره شعر می‌گه یا به فکر بدبختی‌هاش هست. این طرز فکر خیلی درست نیست گرچه اون فضای تاریک کافه و چیدمان صندلی و غیره چنین حسی رو ایجاد می‌کنه و باعث تصورات مختلفی میشه. الان فقط روشن فکرها نیستند که به کافه میرند بلکه اکثر دانشجوها برای استراحت بین کلاس‌ها، کارمندها برای رفع خستگی، چند تا دوست برای دور هم بودن، قرارهای کاری کوچیک، افرادی افسرده که تو زندگی روزمره با مشکلاتی مواجه هستند یا عاشق‌هایی دست در دست همدیگه برای زدن یک سری حرف خصوصی (بدون مزاحم) سری به کافه‌ها می‌زنند، همه و همه کافه رو یه جای خوب و دنج می‌دونند.

توی این سال‌ها، کافه‌ها زیاد شده چون مشتری نسبتا زیادی داره و درآمدش برای صاحبان کافه می‌تونه خیلی مناسب باشه. هر کافی شاپ یه سری امکانات و ویژگی‌ها داره که اون رو متمایز می‌کنه. مثلا کافه پراگ که تو بلوار کشاورز تهران هست، از جمله اون کافه‌های محبوب جوان‌ها هست که جدیدا با بالا رفتن قیمت، کمی از مشتریاش شاید کم شده باشه اما هنوز برای خیلی از افراد خاطره انگیزه. در این پست یه سری از ویژگی‌های کافی شاپ‌ها رو میگیم تا معیار مشخص کننده برای کیفیت کافه‌های مختلف باشه و ببینم کافه‌هایی که به اون سر می‌زنیم در چه وضعی به سر می‌برند.

۱- جای آرام،‌ دنج و خوش مسیر

کسایی که کافه می‌رند، توقع دارند یه آرامش نسبی رو بدست بیارند و بتونند راحت با دوستان و سایر افراد صحبت کنند، پس اینکه کافه توی یه جای آروم و به دور از هیاهوی بیرون باشه خیلی خوبه، مطمئنا کسی از کافه‌ای که بغل یک خیابون شلوغ قرار گرفته و صدای بوق موتور و ماشین مستقیم وارد کافه میشه و به راحتی صدای موزیک رو می‌شکنه، خوشش نمیاد. نکته بعدی خوش مسیر بودن و دنج بودن کافه مورد نظر هست. فرض کنید کافه جایی قرار داشته باشه که تو محدوده طرح ترافیک باشه یا باید چند تا تاکسی سوار شد تا به زحمت بهش رسید، این کافه قطعا برای خیلی از افراد خوش مسیر نیست و ترجیح می‌دند که جای دیگه رو انتخاب کنند. دنج بودن کافه هم خیلی مهمه، اینکه یک کافه تو طبق چندم یک برج تجاری باشه و یک نمای خیلی خوب از شهر هم داشته باشه، برای آدم‌های زیادی می‌تونه مهم باشه.

۲- کیفیت مناسب نوشیدنی‌‌ها و غیره

دو معقوله کیفیت و قیمت، رابطه مستقیمی با هم دیگه دارند. قطعا با قیمت خیلی پایین نمیشه انتظار کیفیت بالایی رو داشت اما اگه حد میانه رو در نظر بگیریم، باید کیفیت نوشیدنی‌ها، غذاها و سایر خوردنی‌های کافه مورد قبول باشه. بعضی کافه‌ها با اینکه فاکتور بلند بالایی می‌دند، کیفیت مناسبی ندارند و همین مسئله باعث می‌شه که کسی که اولین بار به اون کافه میره دیگه پشت سرش رو نگاه نکنه. البته این مورد برای کسایی که همیشه به کافه می‌رند و می‌خواند یه پاتوق ثابت پیدا کنند مهمه، وگرنه شخصی که صرفا برای قرار ملاقات توی یه کافه قرار میزاره؛ کیفیت خیلی براش اهمیت نداره اما به هر حال تو ذهنش موندگار میشه.

۳- قیمت معقول و در حد جیب دانشجو!

خود صاحبان کافه هم به خوبی می‌دونند که اکثر مشتریانشون دانشجو هستند. اکثر دانشجو‌ها توان مالی محدودی دارند، پس اگه قیمت خیلی بالا باشه ممکنه اون کافه از پاتوق یک دانشجو خط بخوره. نه اینکه قیمت خیلی پایین بیاد، بلکه در حد معقولی باشه تا اکثر دانشجو مشکلی نداشته باشند و بتونند از کافه به صورت هفتگی استفاده کنند و مشکلی تو این زمینه نداشته باشند. بعضی از کافه‌ها یه پولی رو بابت حق سرویس می‌گیرند که تو اکثر مواقع بی‌مورد هست و برای همین قشر دانشجو اصلا قابل قبول نیست. اگه همین حق سرویس با قیمت پایین تر به همون قیمت منوها اضافه بشه، قطعا برای مشتریان هم خیلی بهتره و نه اینکه جدا ۲-۳ هزار تومن به فیش اضافه بشه!

۴- اینترنت رایگان و صندلی‌های خوب 

این روزها دیگه اینترنت جزء لاینفک زندگی شده و همه افراد تو هر قشری به اون نیاز دارند. کافه اگه اینترنت رایگان (!) داشته باشه برای خیلی از مشتریان و به خصوص دانشجوها خوشاینده، البته نه اینکه هزینه‌اش جدا محسوب بشه و سرعتش افتضاح باشه! اگه سرعت مناسب باشه خیلی خوبه و مشتری رو راضی نگه می‌داره و یه مزیت محسوب میشه برای کافه مورد نظر. مورد دیگه اینه که، بعضی از کافه‌ها فکر کردند که رستوران راه انداختند، یه صندلی‌هایی رو انتخاب کردند که به هیچ وجه برای کافه‌ها مناسب نیست، پس صندلی خوب هم با اینکه به چشم نمیاد اما فوق العاده مهمه. برای مشتری نباید محدودیتی از لحاظ زمانی در نظر گرفته بشه چون اصولا کسی که به کافه میاد، حداقل نیم ساعت می‌شینه. بعضی از کافه‌ها یه تیکت می‌ِزنند که آقایان/خانم‌ها، سر نیم ساعت باید بلند بشید و یا هزینه اضافه بدید که اصلا جالب نیست. باز تایم معقول و حداقل ۹۰ دقیقه می‌تونه خوب باشه اما کمتر از این برای مشتریان قابل قبول نیست،‌ باید به یاد داشته باشیم که کافه، فست فود نیست که غذا رو بخوریم و بریم، اگه به منوی کافه‌ها نگاه کنید، متوجه می‌شید قیمت‌هاش اونقدرها هم پایین نیست و حدود ۵۰٪ هزینه مربوط به نوشیدنی یا سایر موارد برای همین فضای کافه گرفته میشه. بعضی‌ها هم فکر کردند خیلی زرنگ هستند و کنار رستوران یا قهوه خونه و غیره، چند تا صندلی گذاشتند و تابلوی کافه زدند که قطعا شخصی که کافه شناس حرفه‌ای باشه، چند کیلومتری این کافه‌ها هم پیداش نمیشه.

۵- برخورد مناسب با دکوراسیون خوب

برخورد اول تو هر جایی مهمه، کافه هم از این قاعده مستثنا نیست. خدمت‌کار کافه باید خوش اخلاق باشه و تو اولین فرصت براتون منو رو بیاره. برخی از خدمت‌کارها بسیار بداخلاق هستند که قطعا تو تصمیم مشتری تاثیر میزاره. دکوراسیون کافه هم بسیار حائز اهمیته که بعضی از کافه‌ها متاسفانه بهش اهمیت نمی‌دند. چینش صندلی، تابلو‌های نقاشی، موزیک در حال پخش، تزئینات دیوار، مقدار نور محیط و …. همگی اهمیت به سزایی توی کافه‌ها داره و همه کافه‌ها این نکته رو رعایت نمی‌کنند.

تو مواردی که ذکر شد، سعی کردم چیزهایی که وجودش در یک کافه مهمه و باید بهش توجه بشه رو بگم. بعضی از کافه‌ها همه این موارد رو رعایت می‌کنند که تعدادشون بسیار کمه و دسته‌ای دیگه از کافه‌ها، چند تا از این موارد رو مد نظر قرار می‌دند. یکی اینترنت نداره، یکی کیفیت نداره و اون یکی هم قیمت مناسبی نداره. به هر حال کافه خوب این روزها تو هر شهری پیدا میشه و اگه کوچه پس کوچه‌های شهر و بعضی از مجتمع‌های تجاری رو به دقت نگاه کنید، می‌تونید یک کافه دنج پیدا کنید. امیدوارم این پست براتون مفید بوده باشه، نظرات خودتون رو در رابطه با کافه‌ها با من در میون بگذارید.

 

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/08/23/%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%db%8c%da%a9-%da%a9%d8%a7%d9%81%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%a8-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/feed/ 0
یک روز بارانی و مشکلات پیش رو! http://www.armanonline.ir/1390/08/07/%db%8c%da%a9-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88/ http://www.armanonline.ir/1390/08/07/%db%8c%da%a9-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88/#comments Sat, 29 Oct 2011 17:34:28 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=707

اگر بخواهیم یکی از لذت‌های وصف نشدنی پاییز رو بگیم،  بارون پاییزی یکی از اونهاست. تو هوای پاییزی و نم نم بارون، قدم زدن یه حال و هوای خاصی به آدم میده و لذت بخش هست. این بارون چند تا مزیت داره که یکیش پر کردن سدها هست و با توجه به اینکه ایران تو منطقه نیم خشک و خشک قرار داره و مردم دو برابر استاندارد جهانی آب مصرف می‌کنند، اهمیت دوچندان پیدا می‌کنه و از همه جهات مفید میشه. چیزی که امروز می‌خواهم در موردش بگم، مشکلاتی هست که با اومدن بارون گریبان گیر ما میشه و در کنار مزیت فراوان بارون، یه سری مشکلات هم برای ما بوجود می‌آره که بعضی‌هاش واقعا آزار دهنده هست و اگه شما کارتون طوری باشه که باید بیرون از شرکت باشید و تو محیط باز قرار بگیرید، دیگه رسما با اعصابتون بازی میشه و مجبورید که تا صاف شدن هوا صبر کنید.

اولین چیزی که تو همون صبح دل انگیز بهش بر می‌خورید (بعد از اینکه از رختخواب گرم و نرم بلند شدید)، جمع شدن آب تو کوچه و خیابان و … هست. بعد از اینکه چاله‌هاو گودی‌هایی که تبدیل به حوزچه آب شدند رو پشت سر گذاشتید،  می‌رسید به کنار خیابون برای گرفتن تاکسی در صورتی که ماشین شخصی نداشته باشید. اولا اینکه باید یه جایی باشید که اون موج آبی که ماشین‌ها با سرعت از روی توده‌های آب رد می‌شند و مثل رنگین کمون به اطراف پخش می‌کنند بهتون برخورد نکنه و مصون بمونید. دقت کنید یک لحظه غفلت کافیه که سر تا پای خودتون رو خیس ببینید و راننده‌ای که با سرعت به شما نگاه می‌کنه و گازش رو میگیره و خداحافظ…

دومین مورد، پیدا کردن تاکسی تو هوای بارونی هست. اصولا تاکسی‌ها تو این هوا علاقه زیادی به مسافرهای دسته جمعی پیدا نمی‌کنند و سعی می‌کنند که دربست برند. پس اگه دیدید همون تاکسی‌هایی که تا دیروز سوار می‌شدید و به محل کار یا دانشگاه می‌رفتید، تو روز بارونی به راحتی رد می‌شند یا تو ایستگاه نمی‌آیند، باید بدونید که منتظر کلمه “دربست” هستند. این هم یکی دیگه از مشکلات روزهای بارونی هست.

سومین مورد قطع شدن هست. اگه بارون یه کم شدید باشه، ممکنه برق قطع بشه و کابل‌های کل محل اتصالی بکنه، اینترنت قطع بشه و مواردی مثل این. البته در این بین نباید انتظار قطع شدن گاز شهری یا تلفن ثابت رو داشت! وقتی که بارون یه کم شدید بود، خودتون رو آماده هر نوع قطعی بکنید چون ممکنه تو بارون شدید هوس حموم رفتن بکنید و بعد از چند دقیقه هم آب قطع بشه (موتور خانه و نیاز به برق) و هم برق و وسط حموم بشینید تا برق وصل بشه.

چهارمین مشکل، ایراد در ساخت و سازهای خانه‌ها هست. اگه پنجره دو جداره نباشه و یه کم هم هوا سرد باشه، کلی باید انرژی و سوخت مصرف بشه تا محیط داخل گرم بشه یا اگه سقف ایزوگام نباشه، ممکنه شب‌ها وقتی خواب هستید، قطره قطره آب روی صورت مبارکتان بچکد!‌ این مشکل تو بعضی خونه‌ها هست و تو بعضی دیگه از خونه‌ها نیست اما به هر حال اون سرما بعضی‌ها رو خیلی اذیت میکنه و ممکنه درجا سرما بخورند.

پنجمین چیز هم ترافیک سنگین هست. با توجه به اینکه همه می‌خواند زودتر به مقصد برسند و برای انجام این کار، ماشین خودشون رو تو هر وضعیتی قرار می‌دند، تو روزهای بارونی یه ترافیک سنگینی تو هر محوری میشه. این یکی از بزرگترین مشکلات روزهای بارونی هست که چه اونی که کار مهم داره و اونی که کار خاصی ندارند، همه با هم ساعت‌هایی رو تو صف ترافیک با توجه به شهر و محوری که دارند سپری می‌کنند.

تو پاییز و زمستون، حواستون حسابی جمع باشه، یکی دو ساعت زودتر حرکت کنید، لباس گرم بپوشید، نزدیک گودی‌هایی که آب توشون پر هست وای نستید و تاکسی هم فقط دربست بگیرید!‌ اگه هم دوست داشتید پنجره‌ها رو دو جداره کنید. دیگه برای مشکل قطعی اینترنت و برق و اینا فعلا راه حلی ابداع نشده.

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/08/07/%db%8c%da%a9-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88/feed/ 3
چرا نباید در ایران تلفن هوشمند بخریم؟ http://www.armanonline.ir/1390/07/27/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%d9%87%d9%88%d8%b4%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f/ http://www.armanonline.ir/1390/07/27/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%d9%87%d9%88%d8%b4%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f/#comments Wed, 19 Oct 2011 18:55:01 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=691

مدت زمان زیادی از حضور اسمارت فون‌ها (تلفن هوشمند) در بازار جهانی می‌گذرد و کاربران در نقاط مختلف، استقبال گسترده‌ای از این گوشی‌ها کرده‌اند. در سال ۲۰۰۷ اولین نسخه آیفون معرفی شد و نگاه مردم به اسمارت فون‌ها تغییر کرد. تا قبل از معرفی آیفون، اسمارت فون‌ها با دکمه‌های فیزیکی زیاد و منوی پیچیده، مناسب همه افراد نبودند اما با گذشت زمان و بهبود رابط‌های کاربری همه چیز رو به راه شد و استقبال مردم از آن زیاد شد. در حال حاضر کمپانی‌های اپل، سامسونگ، سونی اریکسون، ال جی، HTC و غیره اسمارت فون‌های قدرتمند و زیبایی تولید می‌کنند که همه آنها در بازارهای داخلی یافت می‌شود اما آیا این گوشی‌های هوشمند واقعا به درد کاربران ایرانی می‌خورد؟ در ادامه به بررسی دلایلی که باعث می‌شود گوشی هوشمند برای ما ایرانی‌ها زیاد پرکابرد نباشد و به همان گوشی‌ها با پلتفرم جاوا قانع شویم، اشاره می‌کنیم.

- شبکه اجتماعی؟

دیگر همه این را به خوبی می‌دانند که بخش عمده‌ای از استفاده اسمارت فون‌ها مربوط به به روز رسانی پروفایل شبکه‌های اجتماعی می‌شود. یک روال عادی در همه جای دنیای این است که با گوشی خود توییت کنید، پروفایل فیس‌بوک را به روز رسانی کرد و کامنت‌های فرندفید را چک کنید اما اینجا امکان استفاده از شبکه‌ اجتماعی تبیان وجود دارد و شما با روش‌های مختلف شاید بتوانید یک توییت ساده کنید! که به تازگی امکان ارسال این توییت‌ها را هم نخواهید داشت، پس از شبکه‌های اجتماعی به صورت عادی در اسمارت فون‌ها نمی توانید استفاده کنید.

- سایت‌های خبری و وبگردی

یکی از بخش‌های مهیج کار با اسمارت فون‌ها، مرور صفحات مختلف وب است. به صورت مثال می‌خواهید به صورت عادی از سرویس محبوب گودر یا همان Google Reader استفاده کنید اما نمی‌توانید! این توانایی را به صورت عادی ندارید که فید‌های سایت‌ها را مشاهده کنید و یا سایت‌های خبری مورد علاقه خود را در دسترس داشته باشید. پس یکی دیگر از موارد پرکاربرد در اسمارت فون‌ها خط می‌خورد و سایت‌های خبری یا همین گودر خودمان را نمی‌توانید ببینید.

- نبود پشتیبان رسمی 

لذت خرید آیفون از اپل استور قطعا از خرید این محصول در فروشگاه‌های عادی بیشتر است اما فعلا به آن دسترسی نخواهید داشت. یکی از وظایف اصلی هر شرکتی، پشتیبان کامل از محصول و نمایندگی رسمی فروش است اما شما نمی‌توانید از نماینده رسمی محصولات خود را به دلایل مختلف تهیه کنید و باید محصولات بدون گارانتی که توسط شرکت‌های داخلی گواهی می‌شود را تهیه کنید. پس امکان دریافت محصولات با پشتیبانی و گارانتی رسمی را ندارید و باید به هر محصولی اطمینان کنید. وقتی که اسمارت فون شما خراب می‌شود و نیاز به قطعه جایگزین پیدا می‌کند شاید به دلیل نبود قطعه مربوط، قطعات استوک جایگزین شود که این مشکل در هر رده‌ای از گوشی‌ها دیده می‌شود.

- ترکیبی از مشکل یک و دو!

مشکل اول و دوم که در بالا ذکر شد نه به تنهایی و در وبگردی، بلکه در اجرای اکثر اپلیکیشن‌ها نیز مشکل ایجاد می‌کند. به طور مثال برنامه‌ مربوط به ویرایش تصویر را باز می‌کنید  و می‌خواهید عکسی را به اشتراک بگذارید اما با توجه به دسترس نبودن شبکه‌های اجتماعی، اکثر قابلیت برنامه از دست می‌رود. تعدادی دیگر از اپلیکیشن‌های نیز از همان ریشه و ip قطع هستند و از همان ابتدا به سرور وصل نمی شوند و خیال کاربر راحت می شود.

هنگامی که آپدیتی برای پلتفرم عرضه شده و نسخه‌های جدید برنامه‌هایی مثل مسیریاب و غیره منتشر می‌شود، کمتر پشتیبانی از این منطقه و زبان صورت می‌گیرد که هر یک مشکلاتی را برای کاربران بوجود می‌آرود. قابلیت‌های بالا که در قالب مشکلات نوشته شد را اگر بخواهیم از اسمارت فون کم کنیم و به سایر ویژگی‌های آن مثل عکس برداری، پخش موزیک، امکان مکالمه و ارسال پیامک نگاه کنیم، دیگر تفاوتی با گوشی‌های عادی پیدا نمی شود و شاید متمایزترین ویژگی‌ همان صحفه نمایش لمسی و حساس گوشی‌های هوشمند باشد! پس بهتر است همان گوشی‌های عادی را تهیه کنیم و پول خود را هدر ندهیم.

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/07/27/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%d9%87%d9%88%d8%b4%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%85%d8%9f/feed/ 16
رازهای محبوبیت برنامه نود با عادل فردوسی‌پور http://www.armanonline.ir/1390/07/25/%d8%b1%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%84-%d9%81%d8%b1%d8%af%d9%88/ http://www.armanonline.ir/1390/07/25/%d8%b1%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%84-%d9%81%d8%b1%d8%af%d9%88/#comments Mon, 17 Oct 2011 16:28:07 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=681

از معدود برنامه‌هایی که باعث می‌شود بعد از چند روز تلویزیون را روشن کنیم و چند ساعتی خود را سرگرم نگه داشته باشیم،  برنامه  نود عادل فردوسی پور است. نام وی با ۹۰ درهم آمیخته شده و همه افراد این دو کلمه را با هم تکرار می‌کنند! برنامه نود که وارد سیزده‌مین سال فعالیت خودش شده است، میلیون‌ها مخاطب دارد و می‌توان کارمندان و محصلانی را پیدا کرد که علارغم اینکه باید صبح اول وقت بیدار شوند، تا نیمه‌های شب بیدار می‌ماند و بحث‌های جنجالی این برنامه را دنبال می‌کنند. یک برنامه تلویزیونی چطور می‌تواند اینقدر محبوب شود که افتخاری برای شبکه شود و همه از آن صحبت کنند؟. در ادامه دلایل محبوبیت این برنامه را بیان می‌کنیم که باعث شده از پیر تا جوان، دوشنبه شب‌ها پای تلویزیون و کانال‌های اینترنتی بنشیند و این برنامه را نگاه کنند.


- وجود عادل فردوسی پور!

همینکه یک فرد باسواد و زیرک مجری این برنامه تلویزیونی شده یک هدیه بزرگ برای نود است. فردوسی پور خودش طرح و ایده نود را پیاده سازی کرد و با تلاش‌هایی که در زمینه گزارشگری (با صدای نه چندان جالب در ابتدای تست‌ها!) داشت، بالاخره توانست در ابتدا به عنوان گزارشگر وارد صدا و سیما شود و کم کم، خود را در مجموعه جا بیاندازد. بسیاری از افراد یکی از عمده دلیل‌های موفقیت برنامه نود را در بودن فردوسی پور می‌دانند. او به خوبی شرایط مختلف را درک می‌کند، تکه‌ها را به موقع می‌اندازد و در پرسیدن سوال‌های چالش بر انگیز نیز بسیار باهوش است! همین چند ویژگی باعث می‌شود که برنامه‌های اون بسیار داغ و پرنشاط شود به طوری که در هر برنامه شاهد بحث‌های متفاوت میان افراد مختلف هستیم و همین امر بسیاری از فراد را پای تلویزیون میخکوب می‌کند و به آنها هیجان می‌دهد. در ابتدا با توجه به اینکه جوان بوده و استرس‌هایی ناشی از برنامه زنده داشته و اختیاراتی به اون داده نمی‌شد، به صورت روتین بازی‌ها را بررسی می‌کرد اما با جا افتادن در شبکه، شاهد گسترده شدن دامنه سوال‌های چالش برانگیز و مچ گیری‌های او هستیم. تصور نود بدون فردوسی پور ممکن است؟

- اولین بودن برنامه نود در تلویزیون

اولین بودن در هر زمینه‌ای، مزیت‌های فراوانی را به دنبال دارد، برنامه نود نیز چنین وضعیتی را تجربه می‌کند. در سال ۱۳۷۸ که نیاز گسترده‌ای به بررسی بازی‌های لیگ فوتبال احساس می‌شد، برنامه نود با محوریت بررسی بازی‌های لیگ داخلی فوتبال وارد شد و با گذشت زمان،‌ اختیارات بیشتری را نیز بدست آورد و کم کم زمینه نقد افراد فوتبالی و گله کردن از مشکلات نیز فراهم آمد. در سال‌های اخیر برنامه‌های مشابه‌ای در شبکه‌های دیگر نیز شروع به فعالیت کردند به طوری که سعی کرد‌ه‌اند شیوه کاری نود را دنبال کنند اما از آنجا که دو عامل فردوسی پور و اولین بودن را در اختیار ندارند، قطعا محبوبیت لازم را بدست نخواهند آورد.

- موشکافی مسائل مهم فوتبال

هر هفته شاهد بررسی دقیق مسائل فوتبالی توسط فردوسی پور و همکارانش هستیم که همین امر علاوه بر اینکه به پیشرفت فوتبال داخلی کمک می‌کند، باعث می‌شود دست افرادی که باعث مشکلاتی می‌شوند نیز رو شده و بدین شکل جنجال‌هایی آغاز بشود. در برنامه نود هر هفته بخش‌هایی را می‌بینیم که کسی فکرش را هم نمی‌کند که روزی این موارد در برنامه‌های تلویزیونی بررسی شود. نمونه بارز این امر، مشکلات دلالی و نقش مربیان در این میان است که توسط این برنامه بررسی می‌شود و بسیاری از افراد نیز جبهه‌های لازم را می‌گیرند تا مبادا متهم شوند. اگر تیم ملی حذف شود یا مشکلی برای تیم‌های باشگاهی بوجود بیاد، در برنامه به صورت دقیق بررسی می‌شود و همین مسئله، طرفداران فوتبال را سر ذوق می‌آورد.

- جنجال‌های فراوان در بین برنامه

کمتر شبی بوده که برنامه نود اجرا شود و شاهد جنجال و دعوا بین چند شخص نبوده باشیم! از مصاحبه‌های تلفنی گرفته تا حضور افراد مختلف در برنامه و رفع اتهام آنها و متهم کردن سایر افراد، باعث می‌شود که بحث‌های داغی بوجود بیاد که خواب را از چشمان بینندگان می‌پراند! نمونه آخر این جنجال و دعواها، بحث بین جناب غیاثی و هوشنگ نصیر زاده بوده هست که هر کدام حقانیت خود را ثابت می‌کردند و دیگری را متهم می‌کردند! قطعا اگر این جنجال‌ها در برنامه نود وجود نداشت، این برنامه مخاطبین چند میلیونی را بدست نمی آورد.

- وجود آیتم‌های متفاوت و خاص

از ویژگی‌های اصلی برنامه‌های تلویزیونی که باعث می‌شود بر تعداد مخاطبین آن بیافزاید، وجود آیتم‌های متفاوت و جالب است. در برنامه نود شاهد مصاحبه با فوتبالیست‌های شناخته شده، تصاویر ارسالی کاربران، داوری مسابقات، طنز ۹۰ درجه و باقی موارد خواهید بود که همین آیتم‌ها باعث می‌شود که برنامه حالت تکراری پیدا نکند و هر چند دقیقه، چیزی جدیدی برای نشان دادن وجود داشته باشد.

- مطرح کردن سوال‌ها بدون ترس

اگر نیاز باشد و تا جایی که امکان پذیر باشد، مجری برنامه یقه افراد مختلف را در برنامه خود می‌گیرد و حرفش را رُک و راست می‌زند. انتقاد‌ها را انجام می‌دهد و در مورد مسائلی که مربوط به فوتبال و برنامه او می‌شود، نظرات لازم را می‌دهد. آخرین نمونه آن نیز بحث انتقال تیم‌ها به شهرستان بود که تا حدودی در جلوگیری از این کار موفق بود و نگذاشت تیم‌ها شهرها به راحتی جا‌به جا شوند. این ویژگی‌ارتباط مستقیمی با مجری برنامه یعنی عادل فردوسی پور دارد.

با وجود مشکلاتی که این برنامه از ابتدای کار داشته  و شایعات فراوانی که در مورد خط قرمز این برنامه و تعطیلی بوجود آمده بود، هم اکنون نود به به کار خود ادامه می‌دهد و به جز موارد استثنا که تغییر در برنامه‌های لیگ و بازی‌های ملی است، این برنامه دوشنبه شب از شبکه ۳ سیما پخش می‌شود. با توجه به وضعیت فوتبال و برنامه‌های تلویزیونی، وجود برنامه نود یک موهبت الهی برای ببینندگان است به طوری که نظر سنجی این برنامه و شرکت کنندگان میلیونی آن، مهر تاییدی به استقبال گسترده مردم از این برنامه دارد. اون با توجه به اینکه خودش کارگردان و تهیه کننده  برنامه نود است، بسیار از محدودیت‌های کارگردان‌ها را ندارد و همین امر نیز به ترفیع برنامه کمک می کند.

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/07/25/%d8%b1%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%a7-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%84-%d9%81%d8%b1%d8%af%d9%88/feed/ 1
فرهاد مهرداد، صدای جاودانه نسل‌ها http://www.armanonline.ir/1390/07/09/%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%8c-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%86%d8%b3%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/ http://www.armanonline.ir/1390/07/09/%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%8c-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%86%d8%b3%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/#comments Sat, 01 Oct 2011 19:44:41 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=674

اگر بخواهیم مجموعه‌ای از صداهای ماندگار چند دهه گذشته را نام ببریم، قطعا فرهاد مهراد می‌تواند یکی از اولین نام‌ها باشد. فرهاد مهرداد که در سال ۱۳۲۲ متولد شد، در همان اوایل جوانی به سمت موسیقی آمد و کارهای خود را  به صورت حرفه‌ای در اوایل سی سالگی شروع کرد. فرهاد مهرداد در ابتدا، سعی داشت که همانند خواننده‌های مطرح اروپایی بخواند و این امر ممکن بود کمی از محبوبیت او در آن سال‌ها کم کند. وقتی  فرهاد مهرداد متوجه شد که یک صدای جاودانه دارد و می‌تواند سبک خاص خود را بخواند، طرفداران بیشتری کسب کرد و و از قالب شبیه خوانی خارج شد، اینجا بود که فرهاد مهرداد محبوب و دوست داشتنی متولد شد. این مرد با صدای جاودانه خود، بعد از سال ۱۳۵۰،‌ آهنگ‌هایی را با مضامین مختلف اجرا کرد و خواند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. فرهاد  مهرداد در طول عمر خود، کنسرت‌های مختلفی را اجرا کرد اما در کل، خواننده کم کاری بود و آلبوم‌های زیادی از او موجود نیست. فرهاد مهرداد، با مشکلات مختلفی در دوران جوانی خود روبرو بود که به خوبی توانست از عهده هر کدام از انها بر بیاید. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که به صدای فرهاد مهرداد علاقه نداشته باشد، از قدیمی‌ها تا جوانان امروزی، همگی آهنگ‌های فرهاد مهرداد را دوست دارند.

 

فرهاد مهرداد خواننده شناخته شده‌ای است، اکثر افراد بنا به سلیقه خود، آهنگ‌های اون را دوست دارند، اما همین امر سوء تفاهم‌هایی را ایجاد کرده است. در سریال‌ها و برنامه‌های فاخر تلویزیونی (!) بازیگرانی بوده‌اند که شعرهای مربوط به آهنگ‌های فرهاد مهرداد را بازگو کرده‌اند و یا آهنگ‌هایی به عنوان تیتراژ برای همین سریال‌ها فاخر و سایر سریال‌ها در سال‌های نه چندان دور انتخاب شده که تاسف برانگیز است. استفاده از آثار یک هنرمند در مکان‌های مختلف حتی رسانه‌های ملی، نیازمند به  اجازه مستقیم شخص هنرمند است و در صورتی که شخص زنده نباشد، این اجازه باید از بستگان اون گرفته شود که متاسفانه به نظر می‌رسد این کار نیز انجام نمی‌شود. اگر بحث اجازه و مالکیت آهنگ‌ها و ترانه‌ها را کنار بگذاریم، محل استفاده از آهنگ‌ها نیز بسیار مهم است به طوری که با تقلید شعرهای خواننده، تنها به وی توهین می‌شود. آثار فرهاد مهرداد با ارزش‌تر از این سریال‌ها و تیتراژهای گذرا است که با استفاده از آن در این بخش‌ها، تنها عصبانیت طرفداران این اسطوره موسیقی، تشدید می‌شود. احترام به حقوق و آثار دیگران را یاد بگیریم؛ فرهاد مهرداد قابل مقایسه با هر خواننده‌ای نیست. فرهاد مهرداد خواننده مردمی و محبوبی است اما این دلیل نمی‌شود که بی اجازه، آثار وی پخش شود.

 

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/07/09/%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%8c-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%86%d8%b3%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/feed/ 0
چند عادت بد ایرانی‌ها در استادیوم‌های ورزشی فوتبال http://www.armanonline.ir/1390/06/21/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a8%d8%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88%d9%85%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/ http://www.armanonline.ir/1390/06/21/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a8%d8%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88%d9%85%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/#comments Mon, 12 Sep 2011 18:04:24 +0000 آرمان حسینی http://www.armanonline.ir/?p=663

استادیوم‌های ورزشی از زمانی که ایجاد شدند، محلی بودند برای تماشای مسابقات ورزشی و تخلیه هیجاناتی که از طریق تلویزیون قابل انتقال نیست. در استادیوم‌ها، مردم از هر قشر و سطح فرهنگی جمع می‌شوند تا به تشویق تیم محبوب خود بپردازند و در اکثر کشورهای دنیا، شیوه تشویق و رفتارهای در استادیوم با کمی تفاوت، یکسان است. متاسفانه در استادیوم‌های ورزشی ایران مردم یک سری از کارها را انجام می‌دهند که برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و همین رفتارها باعث می‌شود که بسیاری از افراد، اولین تجربه استادیوم خود را به آخرین آن تبدیل کرده و دیگر به سمت استادیوم و تشویق تیم محبوب خوب نیایند. ما در این مطلب، به بررسی شاخص‌ترین عادات بدی ایرانی‌ها در استادیوم‌های ورزشی فوتبال می‌پردازیم که نمونه بارز این رفتارها را می‌توان در استادیوم بزرگ آزادی یافت!
 

۱- فحش؛ تخلیه هیجان و استرس

اگر از کسانی که یکبار به استادیوم آمده‌اند و شدیدا از فضای آن گله داشته‌اند، بپرسید که چرا و از چه بابت ناراحت هستند، قطعا اولین جواب هر یک از آنها، فحش‌ها و ناسزاهایی است که در استادیوم‌ها داده می‌شود. بسیاری از افراد که با کودکان خود به استادیوم‌های ورزشی فوتبال می‌آیند، با خود عهد می‌کنند که دیگر به این استادیوم‌ها سر نزنند چون کودک آنها در همان چند دقیقه اول شروع بازی می‌تواند دایرة المعارف فحش‌های روز شود و این امر هرگز خوشایند والدین آنها نخواهد بود. فحش‌هایی که در طول بازی داده می شود رابطه مستقیمی با نتیجه بازی دارد و اگر مردم طرفدار یک تیمی باشند که نتیجه را واگذار کرده است، برای تخلیه فشار خود نیز هر چه در دهان دارند، بازگو می‌کنند.

۲- راه رفتن در بین صندلی‌ها

اگر یکبار به استادیوم‌های ورزشی فوتبال رفته باشید، در همان ابتدای نشستن بر روی صندلی، با یک صندلی پلاستیکی پر از خاک مواجه می‌شوید که علاوه بر بار‌ش‌های باران و طوفان‌هایی که شده‌ و آن را به این شکل در آورده، راه رفتن تماشاگران بر روی صندلی‌ها یا ایستادن بر روی آنها در هنگامی که تیم مورد علاقه گل می‌زند، در خاکی و کثیف شدن آن بی تاثیر نمی‌باشد. قبل از رفتن به استادیوم‌ها باید مقادیری دستمال مرطوب داشته باشید تا تمامی لباس و وجودتان خاکی نشود، وگرنه گروهی برای نظافت و انجام چنین کارهایی وجود ندارد چون بسیار هزینه بردار است!

۳- مزاحمت افراد اطراف

اصولا کسانی که در اطراف شما نشسته‌اند باید فعالیت مفیدی داشته باشند و این کارها ممکن است برایتان خوشایند نباشد. به طور مثال ممکن است شخص پشت سری شما کفش خود را به لبه صندل شما بفشارد و از پشت لباستان را خاکی کند که با نگاه پی در پی شما و در صورتی که شخص مورد نظر با فرهنگ باشد و استرس بازی در اون رخنه نکرده باشد، دیگر این کار را تکرار نخواهد کرد. نفرات کناری و یا همان افراد پشت سری می‌توانند با تکان دادن پرچم‌های بزرگ خود در صورت شما، اسباب ناراحتی را نیز فراهم بیاورند که این کار هم ممکن است با تذکر دادن برطرف نشود و به هر صورتی باید تکان‌های این پرچم‌های بزرگ را تحمل کنید.

۴- دودهای معلق سیگار در فضا

از جمله عادات زشت و ناپسندی که در استادیوم‌ها دیده می شود، سیگار کشیدن تماشاگران اطراف هست. سیگار کشیدن در فضاهای عمومی و جایی مثل استادیوم که ده‌ها هزار نفر در آن با فاصله کمتر از ۱۰ سانتی متر در کنار هم نشسته‌اند‌، زیاد خوشایند نمی‌باشد و ممکن است در نزدیکی شما شخصی باشد که بیماری آسم داشته باشد، گرچه این بیماران ریسک کمتری می‌کنند و به استادیوم نمی‌آیند اما ممکن است افرادی از این قبیل وجود داشته باشند. بسیاری از افراد سیگار کشیدن خود را با فشار‌های بازی و استرس توجیه می‌کنند که مسلما جواب قانع کننده‌ای نیست.

۵- رها کردن زباله‌ها در استادیوم

فروش مواد خوراکی در استادیوم‌ها توسط دست‌فروش‌ها انجام می‌شود و آنها نیز تنها یک فروشنده ساده هستند و محصولات را از پیمانکار مخصوص استادیوم دریافت می‌کنند که بی کیفیت‌ترین محصولات را انتخاب کرده و برای عرضه با قیمت‌های گزاف در استادیوم‌ها، آماده می‌کند. در این بین افراد مختلف بعد از استفاده خوراکی‌ها، زباله‌ آنها را در محیط اطراف رها می‌کنند. با اینکه این زباله‌ها به در اکثر مواقع توسط کارگران استادیوم جمع می‌شود اما همین یک عادت ناپسند است که در بسیاری از مواقع دیده می شود و تماشاگران به آن توجه خاصی ندارند.

۶- واکنش با باخت تیم 

بسیاری از افراد تا قبل از تمام شدن بازی آرام هستند و به همان فحش‌های میانه بازی رضایت می‌دهند اما با باختن تیم محبوب‌شان ممکن است رفتارهایی از آنها سر بزنید که بسیار مخاطره‌آمیز است و ممکن است منجر به مجروح شدن افراد شود. این رفتارها می تواند تخریب صندلی‌ها و پرتاب آنها به سمت پایین باشد و یا پرتاب سنگ که از مجموعه دیوارها و ستون‌ها فرسوده کنده شده و قابل جدا شدن بوده است. افرادی بسیاری در سال‌های گذشته به خاطر همین اعمال، مجروح شده‌اند که امروز این واکنش‌ها خطرناک از سمت تماشاگران کمتر شده است.

 

]]>
http://www.armanonline.ir/1390/06/21/%da%86%d9%86%d8%af-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a8%d8%af-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af%db%8c%d9%88%d9%85%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/feed/ 38